Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Główny gmach tego najstarszego regionalnego muzeum w Polsce mieści się przy Krupówkach. Ma ono aż pięć filii. Kolejno w Chochołowie, Czarnej Górze, Jurgowie i Łopusznej. Warto tu zaglądnąć by zobaczyć niespotykane eksponaty florystyczne, etnograficzne oraz interesujące skały, minerały i dzieła sztuki.

Pierwsze próby utworzenia muzeum pojawiły się w roku 1888. Wtedy właśnie przyjaciele i współpracownicy Tytusa Chałubińskiego uznali, że jego odkrycia lekarskie warte są uczczenia i upamiętnienia. W wyniku tych działań powstało Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Cel, który sobie postawili to przede wszystkim poszukiwanie środków na wybudowanie muzeum. Eksponaty, które zgromadziło towarzystwo to przede wszystkim dary prywatnych właścicieli i kolekcjonerów. W roku 1892 powstał budynek siedziby towarzystwa. Głównie dzięki spadkobiercom Chałubińskiego, którzy przekazali na ten cel teren budowlany. Z kolejnymi latami Towarzystwo zbierało środki na budowę nowego Gmachu, która ostatecznie zaczęła się w roku 1913, lecz wybuch I wojny światowej przerwał ją. Dopiero w roku 1920 możliwe stało się przeniesienie zbiorów do nowego budynku. Juliusz Zborowski został wybrany nowym prezesem Towarzystwa a także kierownikiem Muzeum i kustoszem jego działu etnograficznego. W dwa lata po przeniesieniu zbiorów, dział etnograficzny wzbogacił się o kilkaset niepowtarzalnych eksponatów, które podarowała Maria  Dembowska. W 1922 miało miejsce oficjalne otwarcie Muzeum. Od tego czasu było to miejsce gdzie prowadzono na szeroką skalę badania dotyczące Tatr i Podhala. W czasie XX-lecia międzywojennego Muzeum kierowane przez Zborowskiego systematycznie powiększało swoje zbiory mimo licznych problemów i trudności finansowych.

Lata II wojny światowej Muzeum przetrwało bez większych zniszczeń i strat, a po zakończeniu wojny zostało upaństwowione dzięki czemu zniknęło większość problemów finansowych, dzięki czemu kolejno otwierano nowe działy. Zborowski był kierownikiem Muzeum do roku 1965, i to właśnie jemu placówka ta zawdzięcza tak wiele. Obecnie Muzeum współpracuje z innymi tego typu placówkami, wśród nich znajdują się Muzea Narodowe w Krakowie i Warszawie.

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...