Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Jan Kasprowicz to znany polski poeta i dramaturg, który w swoich utworach często poruszał tematykę przyrody podhalańskiej. Spędził ostatnie lata swojego życia właśnie u podnóża Tatr. W Zakopanem znajduje się willa Harenda, w której mieszkał, a obecnie znajduje się muzeum jego imienia.  Willa została wybudowana około roku 1920 przez górala Jana Klusia-Fudalę. Początkowo planowano, że będzie to pensjonat dla gości przybywających do Zakopanego. Kilka lat po budowie Harendę odkupiła malarka angielskiego pochodzenia W. Cooper a od niej właśnie nabył ją Jan Kasprowicz.  Co może wydać się ciekawe pieniądze, za które Kasprowicz kupił willę pozyskał z tłumaczeń dzieł Szekspira. To tutaj właśnie spędził ostatnie lata życia. Jak podają źródła wiódł tu mimo zaawansowanej choroby szczęśliwe życie. To właśnie na Harendzie powstały wiersze z tomiku „Mój świat”

Sama willa obecne Muzeum Jana Kasprowicza to budynek w typowym zakopiańskim stylu. Wejście prowadzi przez werandę a później typowy góralski ganeczek. Zachowało się tutaj wiele pamiątek i rzeczy codziennego użytku z czasów gdy mieszkał tu Kasprowicz. Na ścianach znajdują się wykonane przez Witkacego obrazy przedstawiające Kasprowicza, a także jego żonę  Marię Kasprowiczową. Znajdują się tu nawet zasuszone kwiaty, które zbierała Marusia  w dniu jego śmierci poety.

 Z tyłu domu znajduje się letnia galeria, w której można podziwiać prace Władysława Jareckiego.

Oficjalnie Muzeum funkcjonuje od roku 1950, ale jeszcze zanim powstało z inicjatywy żony Kasprowicza na Harendzie skupiali się ludzie, którym szczególnie droga jest sztuka podhalańska oraz twórczość Kasprowicza.

To właśnie dzięki staraniom Marii Kasprowiczowej poeta spoczął nieopodal swego ostatniego domu w specjalnym Mauzoleum. Jego szczątki zostały przeniesione doń w latach 30-tych XX wieku ze Starego Cmentarza. Obok Jana Kasprowicza spoczęła jego żona.

Dla wielbicieli twórczości tego poety na pewno wycieczka do Muzeum jego imienia będzie sporą rozrywką. Jest to bowiem miejsce klimatyczne a dzięki zachowanym pamiątkom można wczuć się w klimat, który sprzyjał twórczości tego znakomitego polskiego poety.

Pogoda Zakopane

Dzisiaj

22
Wiatr:
4 km/h
Opady:
15 mm
T. odczuwalna:
22.5 °C

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...