Kościół parafialny pw. św. Klemensa na Pęksowym Brzyzku

Ten uroczy stary kościółek to pierwszy kościół parafialny jaki powstał w stolicy Tatr w 1847 roku. Obecnie jest to Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jego istnienie zawdzięczamy rodzinie Homolacsów. Pierwszym proboszczem został ksiądz Józef Stolarczyk, a dzięki jego inicjatywnie nieopodal kościoła utworzono znany wszystkim Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Stary kościół na Pęksowym Brzyzku wykonany jest z drewna w tradycyjnym stylu góralskim. Jest piękny i niepowtarzalny w swojej prostocie. Wnętrze składa się z jednej nawy i nie jest zbyt bogate w ozdoby co jednak daje mu niecodzienny urok. Rzeźby i ozdoby ludowe, a także ołtarz został wykonany przez artystę ludowego Wojciecha Kułacha Wawrzyńcocha.  Warto zajrzeć do tej urokliwej świątyni by pozwolić sobie na chwilę zadumy i refleksji. Za kościółkiem w drodze na Cmentarz znajduje  kapliczka Gąsieniców. Jak głosi góralska legenda Paweł Gąsienica wystawił ją z pieniędzy, które zdobył trudniąc się zbójectwem. Jak podają źródła jest to najstarszy sakralny zabytek w stolicy Tatr.

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...