Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...
Wspinaczka oraz wjeżdżanie na szczyt Kasprowego Wierchu stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. Nie tylko dla narciarzy ale także dla pieszych turystów, który ze szczytu tej góry mogą podziwiać przepiękne widoki na Tatry. Widoki są tak cudowne i piękne dzięki szczególnemu ulokowaniu Kasprowego Wierchu w samym centrum pasma tatrzańskiego. Pomysł wybudowania kolei linowej pojawił się w latach 30-tych XX wieku. Od początku wzbudził kontrowersję. Przeciw budowie protestowały instytucje ochrony przyrody, oraz przedstawiciele organizacji naukowych i turystycznych. Mimo tego rozpoczęto budowę. Prócz samej kolei wybudowano także obserwatorium na Kasprowym Wierchu i Hotel na Katatówkach. Ciekawostką jest, że powstała kolei była pierwszą w Polsce. Składają się na nią dwa odcinki z Kuźnic do Myślenickich Turni a stamtąd już na Kasprowy Wierch. Wagoniki zostały zaprojektowane i wykonane przez gdańską stocznię.
Obecnie długość trasy wynosi 4291, 59 metra. Jeden wagonik może maksymalnie przewieźć około 60 osób, w czasie jazdy porusza się z prędkością 8m/s. Niestety gdy w górach wieje intensywny wiatr, a temperatury spadają poniżej -28 kolej nie kursuje, gdyż stanowiłoby to zbyt duże niebezpieczeństwo dla turystów. W czasie podróży kolejką można obserwować niezwykle piękne widoki, które urzekną nie tylko zapalonych miłośników naszych Tatr. W roku 2007 Kolejka na Kasprowy Wierch przeszła gruntowny remont, który trwał od wiosny do zimy. Oficjalnego otwarcia dokonał ówczesny prezydent Lech Kaczyński.
Po remoncie wymieniono wagoniki, które w chwili obecnej są w stanie pomieścić więcej podróżujących.
Oczywiście Kasprowy Wierch to nie tylko atrakcja turystyczna dla zwiedzających i podziwiających widoki, ale także fantastyczne miejsce dla miłośników zimowego szaleństwa. Narciarze i snowboardziści mają do swojej dyspozycji dwa stoki. Wyciągi krzesełkowe znajdują się w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Znajduje się tutaj blisko 14 km bardzo dobrze przygotowanych tras, które kuszą wielu amatorów sportów zimowych. Zatem udając się do Zakopanego na aktywy wypoczynek nie możemy pominąć tego wyjątkowego szczytu.
Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...