Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...
Każdy turysta przybywający do Zakopanego powinien znaleźć nieco czasu aby zobaczyć ten przepiękny i urokliwy kościółek wybudowany w typowym zakopiańskim stylu. Ta jakże mała i prosta w swej budowie świątynia zachwyci każdego. Zaprojektowany został przez Stanisława Witkiewicza. Drewnianą konstrukcję umieszczoną na niewielkiej podmurówce rozpoczęto budować w 1904 roku. Na wnętrze świątyni składają się prezbiterium oraz jedna nawa. Zainteresowanie wzbudzi na pewno śliczny ołtarz drewniany, który przypomina góralską chatę. Stanisław Witkiewicz zaprojektował także piękne witraże przedstawiające Matkę Boską Ostrobramską i Matkę Boską Częstochowska, które dodają uroku całej świątyni. W 1977 roku przystąpiono do pierwszego remontu kościółka, który trwał aż cztery lata. Wzmocniono popękane i zniszczone wilgocią ściany, przywracając im dawny urok.
W podziemiach tej zakopiańskiej świątyni znajduje się każdego lata Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, której można podziwiać przejawy góralskiej sztuki ludowej. Należą do niej głównie obrazy malowane na szkle. Idea utworzenia Galerii pojawiła się w głowie kleryka Jarosława Gamrota księdza marianina. Prace, które znajdują się w Galerii są autorstwa najbardziej popularnych podhalańskich artystów między innymi Eweliny Pęksowej, Anny Pitoń-Bachledy, Anny Słowińskiej-Stopka, Anny Madeja oraz wielu innych.
Kaplica na Jaszczurówce znajduje na liczącym 1500 km i aż 237 równie pięknych cerkwi, kaplic i kościołów małopolskim szlaku architektury drewnianej.
Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...