Giewont

Tej góry nie trzeba nikomu ”przedstawiać”. Gdy słyszy się słowo Giewont od razu przenosimy się do Zakopanego.  Jego wysokość to 1884 m.n.p.m. Giewont jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich. Często określa się go mianem „śpiącego rycerza” ponieważ jego zarys przypomina leżącą postać. Górale zwykli opowiadać legendy, które mówią o śpiących pod Tatrami rycerzach, którzy zbudzą się ze snu gdy nasz kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Na szczyt Giewontu wiodą trzy szlaki turystyczne, na których spotkać można setki turystów. Od północnej strony podejście na Giewont jest strome i trudne do zdobycia, zbocza południowe są nieco bardzie przychylne turystom a co za tym idzie łagodniejsze. Giewont składa się z trzech części Małego Giewontu, Wielkiego Giewontu i Długiego Giewontu. Między Małym a Wielkim Giewontem znajduje się tzw. Przełęcz Giewoncka z której opada Żleb Kirkora. Żleb owiany jest szczególnie złą sławą jako bardzo  ciężka trasa, która pochłonęła wielu turystów. Szlak ten jest od jakiegoś czasu zamknięty, jednak  bywa że zdarzają się śmiałkowie, który próbują tą drogą zdobyć Giewont. Niestety często kończy się to dla nich tragicznie. Dlatego zdobywając ten niezwykły szczyt należy kierować się szczególną ostrożnością i nie zbaczać z wyznaczonych tras. Z kolei między Wielkim a Długim Giewontem znajduje się przełęcz Szczerba, z której opada Żleb Szczerby. Środkowy fragment tego żlebu nosi nazwę Śmietnika. Wiąże się ona z tym, że często znajdywano w tamtym rejonie ciała zaginionych turystów nierzadko już zmumifikowane.

To na Wielkim Giewoncie znajduje się słynny Krzyż, wie o tym każdy, nawet ten kto nigdy nie zdobył szczytu. Pojawienie się krzyża na szczycie Giewontu datuje się na rok 1901. Wystawili go parafianie Zakopanego  w 1900 rocznicę narodzin  Jezusa. Na skrzyżowaniu jego ramion widnieje napis : Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis MCM. Jest to miejsce licznych pielgrzymek.  Ciekawostką jest, że od roku 2006  Krzyż na Giewoncie wpisano na listę zabytków województwa małopolskiego. W tym miejscu należy dodać, że krzyż jest bardzo niebezpieczny w czasie burzy, bowiem bardzo silnie ściąga pioruny. W czasie jednej z pielgrzymek zginęło od uderzenia pioruna 4 osoby a kilkanaście odniosło poważne obrażenia.

Giewont położony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W czasie wspinaczki, można spotkać na swojej drodze niezwykle ciekawe ale i rzadkie gatunki roślin np. ostro łódkę polną, szarotę Hoppego, rogownicę szerokolistną oraz wierzbę oszczepowatą. Warto dodać, że  zimą na ścianach Giewontu spotkać można kozice. Zbocza tej góry są dla nich jedynym miejscem gdzie są w stanie przeżyć trudny zimy.

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...