Dolina Kościeliska

Najpopularniejsza wśród turystów zakopiańska dolina. Każdy kto postawi stopę na Podhalu powinien się udać w to urokliwe miejsce, gdzie można obcować z przyrodą. Trasa przez dolinę ma około 9 km, a na jej końcu znajduje się schronisko. Droga, którą przyjdzie nam pokonać odwiedzając Dolinę Kościeliska nie będzie typową wędrówką górską, dolina bowiem tworzy wąwóz skalny. Jej dnem płynie strumyk Kościeliski, który na przełomie wieków miał spory udział w ukształtowaniu tamtejszego terenu.  Podczas wędrówki można podziwiać najwyższy szczyt Tatr Zachodnich –Bystra. Co ciekawe w Dolinie znajduję się sporo jaskiń, które są dostępne dla turystów. Wśród nich znajdują się: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna oraz Raptawicka i  Obłazkowa.  Wartym uwagi faktem jest także to, że od Doliny Kościeliskiej odchodzą liczne rozgałęzienia. Są to Dolina Miętusia, Dolina Smytnia,  Wąwóz Kraków, Wściekły Żleb oraz parę innych.

W czasie wędrówki po Dolinie można dostrzec niezwykłe i rzadkie gatunki roślin. Nie wielu wie o tym, ale Dolina Kościeliskastanowiła kiedyś centrum wydobywcze miedzi, antymonu oraz srebra. Przez Dolinę prowadziła trasa na Słowację, którą uczęszczali kupcy. Jednak piękno tamtejszej przyrody zaczęło przyciągać rzesze turystów. I tak z biegiem lat dolina stawała się coraz popularniejsza. W czasie II wojny światowej ukrywali się w okolicznych lasach partyzanci.

Wizyta w tej urokliwej Dolinie jest naprawdę godna polecenia. Cisza i spokój oraz piękno przyrody zachwycą każdego nawet wybrednego turystę.

Pogoda Zakopane

Dzisiaj

22
Wiatr:
4 km/h
Opady:
15 mm
T. odczuwalna:
22.5 °C

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...