Przewodnik Wrocław

                Wrocław jest jednym z tych polskich miast, o których mówić można tak naprawdę bez końca. Zarówno usytuowanie, architektura jak i kultura tego miasta tworzą je naprawdę niezwykłym i atrakcyjnym pod wieloma względami. Wrocław jest miastem należącym do województwa dolnośląskiego, znajdującego się w południowo-zachodniej części Polski i pełni funkcję siedziby jego władz. Miasto usytuowane jest na terenie Niziny Śląskiej i na leżącym na jej osi regionie - Pradolinie Wrocławskiej. Wysokość terenu jaki zajmowany jest przez Wrocław mieści się w przedziale od 105 do 155 metrów nad poziomem morza. Na taką a nie inną wysokość wpływ ma między innymi usypane w sposób sztuczny wzniesienie Kilimandżaro. Wrocław niejednokrotnie nazywany jest Wenecją Północy. Takie określenie związane jest między innymi z położeniem w otoczeniu wód powierzchniowych - Wrocław leży nad rzeką Odrą oraz jej czterema dopływami. Pod względem historycznym Wrocław uznawany jest za stolicę Śląska. Niegdyś Wrocław był bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym, gdyż krzyżowały się na jego terenie dwie drogi handlowe - Szlak bursztynowy oraz Via Regia.

Dziś Wrocław jest głównym miastem w całej aglomeracji wrocławskiej, dojazd ułatwia z pewnością sąsiadująca z miastem autostrada A4. Pod względem powierzchni jaką zajmuje, miasto to klasyfikuje się na 5 pozycji wśród wszystkich polskich miast, zaś pod względem liczby ludności jaka je zamieszkuje zajmuje miejsce 4. To również, uwzględniając rok lokacji miasta na prawach miejskich, najstarsza jednostka miejska na terenie całego kraju. Pierwsza wzmianki, jakie pojawiają się na temat Wrocławia związane z założeniem biskupstwa pochodzą z 1000 roku. Szacuje się jednak, że słowiańskie osadnictwo, jakie istniało na terenie obecnego Wrocławia (Ostrów Tumski - jednak z dzielnic Wrocławia) powstało około 150 lat wcześniej. Mimo wielu wydarzeń mających związek z historycznymi dziejami Wrocławia, w mieście do dziś znajduje się mnóstwo budowli, które do czasów obecnych zachowane zostały w stanie oryginalnym, bądź też które udało się zachować wskutek prac renowacyjnych.

                  Architektura Wrocławia tworzy niewątpliwie wspaniały układ urbanistyczny, który zasługuje z pewnością na duże uznanie. Właściwie nie sposób wymienić wszystkich budynków i budowli, jakie tworzą niesamowity klimat Wrocławia. Mimo, iż we Wrocławiu zabytków jest tak wiele, że zwiedzenie wszystkiego mogłoby wydawać się wręcz nierealne, istnieje pewne ułatwienie, które związane jest z faktem, iż wszystkie zabytkowe obiekty i budowle znajdują się w centrum miasta - a to w niemałym stopniu ułatwia ich odwiedzenie. Oprócz ogólnie uznanych za zabytkowe obiektów, Wrocław skrywa w sobie całe mnóstwo niewielkich budynków, domów, budowli i kamienic, które przyciągają uwagę przybywających tam turystów. Tak naprawdę w każdej części Wrocławia spotkać można coś niesamowitego, coś co potrafi olsnić i zachwycić oko nawet najbardziej wymagającego turysty. Mówiąc o architekturze tego miast nie sposób nie wspomnieć jednak o Wrocławskim ratuszu. Ratusz wrocławski to późnogotycki budynek, który usytuowany jest na rynku miasta. Jest to bez wątpienia jeden w najważniejszych obiektów, jakie znajdują się na terenie Wrocławia. Warto wspomnieć, że wśród wszystkich miast na terenie całego kraju, to właśnie wrocławski ratusz zachowany jest do czasów obecnych w najlepszym stanie. Dziś mury ratusza zagospodarowane zostały jako siedziba oddziału wrocławskiego Muzeum Miejskiego - tak zwanego Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. W gmachu wrocławskiego ratusza odbywa się także wiele ważnych uroczystości. W podziemnej części ratusza znajduje się słynna wrocławska Piwnica Świdnicka, która jest najstarszym lokalem o charakterze gastronomicznym nie tylko na terenie całego miasta, ale i na terenie całej Europy.

We Wrocławiu spotkać można również mnóstwo, wybudowanych w stylu gotyckim, kościołów. Przykładem tego rodzaju świątyni może być Archikatedra świętego Jana Chrzciciela, która pochodzi w okresu XIII-XIV wieku i znajduje się w jeden z dzielnic Wrocławia - Ostrowie Tumskim. Dzielnica ta związana jest w sposób bardzo ścisły z powstaniem całego miasta, gdyż to właśnie z tego miejsca wywodzi się cała jego geneza. Ostrów Tumski obfituje w całe mnóstwo również innych, poza kościołem świętego Jana Chrzciciela, zabytków. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się najstarsza na terenie całego miasta świątynia - kościół świętego Idziego. Ta romańska budowla wzniesiona została w XIII wieku i jest to kościół jednonawowy z niezwykle ciekawym elementem architektonicznym - tęczowym łukiem prezbiterium. Nie sposób nie wspomnieć także o znajdującym się w Ostrowie Tumskim kościele świętego Krzyża i świętego Bartłomieja - niesamowitej gotyckiej budowli wzniesionej przez Henryka IV Prawego w 1288 roku. W jego pobliżu znajduje się kolejny ciekawy element zabytkowy Wrocławia, a mianowicie pomnik Nepomucena - potężna (mierzy ponad 9 metrów wysokości), barokowa figura przedstawiająca postać świętego Jana Nepomucena w otoczeniu czterech półpostaci anielskich atlantów, które podtrzymują bryłę, na której znajduje się święty.

Na szczególną uwagę mówiąc o zabytkach Wrocławia zasługują z pewnością usytuowane na rynku kamienice. Te niezwykle urokliwe budynki zdobiące brukową kostkę wrocławskiego rynku pochodzą z różnych okresów. Za najciekawsze po wschodniej stronie rynku uznaje się pochodzący z 1528 roku Dom Pod Złotą Koroną oraz pochodzący z pierwszej połowy XVIII Dom Pod Złotym Psem. Po zachodniej zaś stronie na największą uwagę zasługują Dom Pod Gryfami (budowla pochodzi z okresu XVI wieku), pochodząca z XVIII wieku kamienica Pod Złotym Orłem czy też na przykład wzniesiona w XVI wieku kamienica Pod Błękitnym Słońcem. Również północna oraz południowa część rynku ozdobiona jest licznymi kamienicami.

                   Każdy, kto miał okazje przebywać we Wrocławiu zwrócił z pewnością uwagę na licznie występujące tam mosty. Jego to pewnego rodzaju symbol tego miasta. Łączna liczba mostów znajdujących się na terenie Wrocławia sięga ponad 100. Budowa mostów jest wynikiem rozdzielenia miasta na dwie części przez przepływającą Odrę. Płynąca przez Wrocław Odra ma również wiele odnóg, które także wywołały konieczność wybudowania wielu mostowych konstrukcji. Jednym z symboli miasta jest Most Grunwaldzki, który wśród wszystkich wrocławskich mostów jest zresztą jednym z najbardziej popularnych. Most funkcjonuje od 1910 roku i jest połączeniem pomiędzy Placem Powstańców Warszawy, który znajduje się po lewej stronie Odry oraz usytuowanym po prawej stronie tej rzeki Place Grunwaldzkim. Piorunujące wrażenie ta wspaniała budowla robi zarówno w perspektywy lądu jak i wody. Kolejnym słynnym wrocławskim mostem jest Most Pokoju. Jest to budowla, którą zastąpiono wybudowany w tym miejscu w okresie XVI wieku inny most. Znajdując się na moście można podziwiać najstarszą dzielnicę całego Wrocławia - Ostrów Tumski. Innym mostem robiącym duże wrażenie jest most Zwierzyniecki, który jest połączeniem między ulicą Marii Curie Skłodowską a ulicą Zygmunta Wróblewskiego, na której usytuowane jest wspaniałe wrocławskie ZOO oraz Przystań Zwierzyniecka, z której można udać się w rejs statkiem wzdłuż Odry. Niektóre mosty we Wrocławiu, poza funkcją łączącą poszczególne części miasta, mają również inne, nieco bardzo sentymentalne dla wielu mieszkańców Wrocławia i nie tylko, znaczenie. Przykładem może być przepiękny most Tumski. Usytuowany na wrocławskiej starówce szczególnie znany jest zakochanym. Na barierkach mostu znajduje się mnóstwo zatrzaśniętych kłódek, na których nierzadko wyryte są różnego rodzaju napisy. Tak zaczepiona kłódka jest symbolem miłości zakochanych, którzy przychodzą na most Tumski, aby zapewnić się o swoim uczuciu. Przechodząc przez most Tumski nie sposób nie zauważyć pozawieszanych kłódek, gdyś ich tam po prostu całe mnóstwo.

                  Wrocławskie mosty szczególnie atrakcyjnie prezentują się w godzinach wieczornych, kiedy oświetla je mnóstwo świateł, tworzący niesamowity klimat. We Wrocławiu nie brakuje również miejsc, w których odpocząć można w otoczeniu wspaniałej przyrody. Warto udać się na przykład do ogrodu japońskiego, w którym świat roślinny jest po prostu zachwycający. Wrocław dla przyjeżdżających do niego z wielu stron świata turystów ma naprawdę wiele atrakcji. Ciekawym obiektem, do którego będąc na terenie Wrocławia z pewnością warto się wybrać, jest Teatr Lalek. Działający od lat 60 teatr zaprasza na naprawdę fascynujące przestawienia, które zabierają widzów w zupełnie inny wymiar - świat przepięknych marionetek. Innym teatrem działającym na terenie Wrocławia jest słynny Teatr Polski, na deskach sceny, którego swoje aktorskie umiejętności pokazuje wielu niezwykłych artystów. Spektakle proponowane w teatrze są wstanie zadowolić nawet najbardziej wymagającego konesera sztuki teatralnej. Wrocław jest miastem, w którym miejsce ma wiele wydarzeń kulturalno-imprezowych. Na jego terenie znajduje się także wiele obiektów, które w sposób ścisły powiązane są z kulturą. Przykład może stanowić Wrocławska Opera, która znajduje się w wybudowanym w 1841 roku, funkcjonującym niegdyś jako Teatr Miejski, budynku. Wrocław zaprasza również do odwiedzenie Muzeum Narodowego. To miejsce, podczas pobytu na terenie Wrocławia, jest z pewnością jednym z obowiązkowych od odwiedzenia. Mimo, iż przepiękne zabudowa, architektoniczne budowle i niezwykle ciekawe obiekty Wrocławia są ogromnym wabikiem dla turystów, miasto to jest również wybierane bardzo często przez młodych ludzi chcących zdobyć wyższe wykształcenie w przeróżnych kierunkach.

Wrocław proponuje wiele uczelni, na których studenci mogą zdobyć wiedzę. Jest to z pewnością miasto, które jest wśród wybierających studia młodych ludzi bardzo popularne. Wrocław to również bardzo atrakcyjne miasto w nocy. Liczne knajpki, kawiarnie, restauracje, puby czy dyskoteki czynne są tu do naprawdę późnych, albo może raczej wczesnych, godzin. Kluby konkurują między sobą oryginalnością, cenami i muzycznymi propozycjami chcąc pozyskiwać nowych klientów. Przechodząc wieczorem przez kostkę brukową wrocławskiego rynku oraz przylegające do niego uliczki nie sposób nie usłyszeć rozprzestrzeniającej się muzyki, która wyłania się z licznych lokali. Wrocław jest organizatorem wielu imprez, które odbywają się tutaj cyklicznie. Przykładem może być festiwal muzyki reggae funkcjonujący pod nazwą „One Love Festival” i odbywa się każdego roku we wrocławskiej hali stulecia.

                  Wrocław jako miasto, do którego bardzo licznie w ciągu całego roku przyjeżdża całe mnóstwo turystów ma bardzo dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne. Na terenie miasta znajduje się mnóstwo opcji noclegowych. Miejsce noclegowe znaleźć można w licznie usytuowanych na terenie całego Wrocławia hotelach, hostelach wielu kwaterach prywatnych. Bardzo dobrą opcją w szczególności dla ludzi młodych jest nocleg we wrocławskich akademikach, w których miejsce noclegowe nie jest aż tak bardzo finansowo wymagające. Na terenie miasta dostępnych jest także wiele knajpek, restauracji oraz innego rodzaju punktów gastronomicznych, w których można zjeść posiłek. Niektóre z tych miejsc są szczególnie atrakcyjne, przyciągają nie tylko wspaniałym menu ale również niejednokrotnie bardzo oryginalnym wystrojem wnętrz i panującym w środku klimatem. Wiele restauracji funkcjonujących na terenie Wrocławia proponuje swoim klientom konkretną kuchnię z różnych stron świata. Z Wrocławiem związanych jest wiele znanych osób. Zwłaszcza osoby popularne w środowisku artystycznym są powiązane z tym dolnośląskim miastem. Na terenie Wrocławia nagrywane są również popularne polskie seriale takie jak na przykład „Świat Według Kiepskich” czy też „Pierwsza Miłość”. Wrocław jest jednym z tych miast, które szczególnie entuzjastycznie odwiedzane jest przez turystów przybywających spoza granic kraju. Zafascynowani architekturą i klimatem panującym w tym wspaniałym mieście decydują się wielokrotnie na ponowny powrót. Miejsce to sprawia, że człowiek po prostu chce się tam znaleźć jeszcze raz. To miasto ma mnóstwo wizytówek, które rozsławiło je na terenie nie tylko całego kraju, ale również na terenie Europy.

Mapa Wrocław

Galeria zdjęć Wrocław

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl