Przewodnik Wołosate

   Wołosate, niewielka wieś w województwie podkarpackim, leżąca na terenie utworzonego w 1973 roku Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Stanowi najdalej wysuniętą na południe zamieszkaną miejscowość Polski. Wołosate leży w bliskim sąsiedztwie Tarnicy (1346 m n.p.m.), należącej do Korony Gór Polskich i stanowiącej najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.

 

            Historia tej małej wsi sięga już XVI wieku, mianowicie pierwszy raz wymieniona w dokumentach została w 1557 roku, a oficjalnie odnotowana w 1566 pod nazwą Wołoschatka. Założona została przez Tymko Kobrzynowicza. Po I rozbiorze Polski w roku 1772, Wołosate przeszło pod administrację austriacką. W czasie I wojny światowej, na przełomie1914 i 1915 roku, wieś była istotnym punktem toczących się walk pozycyjnych. Po II wojnie światowej licząca wówczas około 1200 mieszkańców trudniących się głównie hodowlą bydła, została zniszczona i wysiedlona. Dopiero w latach siedemdziesiątych w Wołosatem na powrót powstało duże gospodarstwo hodowlane. Od tego czasu miejscowość jest ponownie sukcesywnie zasiedlana.

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od terenów wołosatych czyli włochatych, porośniętych.

 

                 We wsi już w 1676 roku istniała cerkiew parafialna. Wołosate zostało jednak włączone do parafii w pobliskich Ustrzykach Górnych. Cerkiew filialna pw. Wielkiego Męczennika Dymitra wzniesiona została w roku 1837. Zbudowana w całości z drewna została spalona podczas wysiedleń Polaków po II wojnie światowej. Do czasów współczesnych przetrwały jedynie pozostałości cmentarza przy cerkwi, z oryginalnych grobów nie zachował się żaden w całości. Cmentarz został odnowiony w 1991 roku, a najlepiej zachowanym nagrobkiem jest otoczona żelaznym płotkiem mogiła rocznej córeczki proboszcza ustrzyckiego Mychaiła Skrockiego, zmarłej w 1907 roku.

                Wieś, znajdująca się u podnóży Szerokiego Wierchu i Tarnicy, utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Ze względu na fakt, iż przez Wołosate przechodzą dwa szlaki turystyczne: międzynarodowy szlak pieszy E8 kończący się we wsi, oraz rozpoczynający szlak pieszy na Tarnicę, funkcjonuje tu kilka niedrogich miejsc noclegowych oraz hotelik. Dzięki doskonale przygotowanym trasom, biegnącym przez najciekawsze obiekty okolic z zakresu flory, wielbiciele szczytów i pięknych widoków z pewnością odnajdą się w cieniu polskich, słowackich i ukraińskich gór.

 

Wielbiciele fauny i flory z pewnością uczynią ze wsi miejsce wypadowe na wycieczki do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym napotkać można żbika, żubra, jelenia, rysia, puchacza, a nawet niedźwiedzia brunatnego i wilka.

W Wołosatem znajduje się także zachowawcza hodowla konia huculskiego. Poza tym stajnia oferuje usługi nauki jazdy konnej, przejażdżki wierzchem oraz bryczkami, a zimą saniami. Tym samym od lat we wsi rozwija się tzw. turystyka konna.

Od lat na stanicy Związku Harcerstwa Polskiego w Wołosatem organizowany jest Przegląd Piosenki Turystycznej i Harcerskiej.

Mapa Wołosate

Galeria zdjęć Wołosate

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl