Witkowo to miasto położone na Pojezierzu Wielkopolsko-Kujawskim, na skrzyżowaniu dróg. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia Witosław, tak sugeruje wzmianka z 1131 roku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1363 roku. Była to wówczas wieś szlachecka ,której właścicielami od poowy XV wieku byli Korzbokowie. Prawa miejskie Witkowo uzyskało około 1676 roku, a w 1782 odnowiono lokację. Miasto miało zawsze charakter rolniczy. W okresie rozbiorów było pod panowaniem pruskim, trwała wówczas aktywna walka z naporem germanizacyjnym. Ostoją języka był kościół katolicki, dlatego powstały bractwa kościelne i koło śpiewacze. W 1909 roku miejscowa biblioteka liczyła 244 tomy. Izba rzemieślnicza finansowała Żeńską Średnią Szkołę Rolniczą, której absolwentki były przygotowane do prowadzenia gospodarstwa domowego z uwzględnieniem zasad higieny. Działał Bank Ludowy i ognisko "Sokół".
Juz od połowy 1918 roku mieszkańcy przygotowywali się do przejęcia administracji po klęsce Niemiec. Powiatowa Rada Ludowa istniała 50 dni, a jej najwiekszym osiągnięciem była polonizacja urzędów. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego zorganizowano tu grupę ochotników, oddział ostatecznie liczył około 80 osób, z czego 11 zginęło w walkch. we wrześniu 1939 roku powstała Straż Obywatelska, wielu ochotników z tej formacji wpadło w ręce niemieckich dywersantów, gdy wyjechali na rowerach w kierunku Wrześni, aby dotrzeć do Armii Poznań. Do 16 września żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali 20 mężczyzn ( w tym 18 uczestników Powstania Wielkopolskiego). Ludność została wysiedlona do Generalnej Gubernii, wiele osób trafiło do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe do Niemiec. Witkowianin Adam Borys był organizatorem i wykonawcą zamachu na Kutcherę.
Po bogatej historii zostało niewiele zabytków. Można podziwiać klasycystyczny kościół św. Mikołaja, piękny rynek, zespół młyna z murowanym spichlerzem z początku XX wieku, zabytkowe budynki sądu rejonowego, poczty, przedszkola przy ul. Czerniejewskiej, starostwa czy budynek Banku Ludowego.
Piękne są okolice Witkowa. W odległości 9 km leży turystyczna perła gminy: Skorzęcin nad jeziorem Niedzięgiel (Skorzęcińskim). Pomiędzy tym jeziorem a Białym położony jest jeden z największych kompleksów wypoczynkowych w Polsce. Największa z pięciu wysp jeziora Niedzięgiel, Znicz, jest miejscem lęgowym ptaków chronionych i łownych oraz miejscem rozmnażania wydry. Teren ten charakteryzuje sie bardzo małą ilością opadów. Odbywają się tu Mistrzostwa Polski Jachtów Żaglowych i turnieje piłki plażowej. Letni kurort rozciąga się na powierzchni 43 ha i jest pełen atrakcji turystycznych. Natomiast brzegi Jeziora Białego porasta las, w którym rośnie 47 wiekowych dębów objętych ochroną. Pobliskie Jezioro Czarne jest niedostępne, jego brzegi zarastają tworząc lęgowisko ptactwa wodnego
Sam Skorzęcin też ma długą historię (pierwsza wzmianka pochodzi z 1170 roku), zostało po niej parę zabytków wartych zobaczenia.
Warto spędzić tutaj rodzinnie letnie wakacje.