Przewodnik Wilkaski

          Wilkasy to duża wieś, położona w województwie warmińsko – mazurskim, na północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Ze względu na swoje położenie wśród największych polskich jezior stanowi swoisty ośrodek turystyczno – rekreacyjny i sportowy. Na stałe liczy około 1500 mieszkańców.
          Wilkasy założone zostały w 1493 roku przez komtura z Pokarmina Melchiora Köchlera von Schwansdorfa. Według oficjalnych ksiąg rachunkowych powiatu giżyckiego w 1625 roku wieś zamieszkiwali sami Polacy. W 1938 roku, tuż przed II wojną światową, zmieniono nazwę wsi z Wilkassen na Wolfsee.

          Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, Wilkasy nie posiadają zbyt szerokiej oferty atrakcji turystycznych. Dlatego też przyjeżdżający tutaj ze względów sportowych turyści, chętnie wybierają się na wycieczki do sąsiadującego z wsią Giżycka. Tam wartymi zobaczenia są m.in.:
·    Wzniesiona w latach 1844 – 1856 twierdza Boyen, stanowiąca jeden z najlepiej zachowanych przykładów tzw. pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Twierdza ta zajmuje powierzchnię około 100 hektarów, a decyzję o jej budowie wydał 9 grudnia 1841 roku sam król Fryderyk Wilhelm IV . Od 1995 roku twierdza dostępna jest dla licznych turystów, a w jej wnętrzu funkcjonuje muzeum z okolicznościowymi wystawami.
·    Most obrotowy na kanale Łuczańskim, zbudowany w 1848 roku. Pierwotnym jego przeznaczeniem było umożliwienie dostępu do części miasta, w której zbudowano twierdzę Boyen. Most zwodzony obsługiwany przez człowieka zmodernizowano i unowocześniono w latach 1960 – 1970. Ze względu na szybkie zużywanie i degradację, od 1993 roku most ponownie obsługiwany jest przez człowieka.
·    Zbudowany w latach 1826 – 1827 i przebudowany na styl neoklasycystyczny w 1881 roku Kościół Ewangelicki.
·    Zbudowana w 1900 roku wieża ciśnień, stanowiąca obecnie stały punkt widokowy na miasto i okolice.
·    Skrzydło zamku krzyżackiego w Giżycku, który pierwotnie powstał w 1365 roku. Obecnie w stanie postępującej degradacji stanowi niestety jedynie grożącą zawaleniem ruinę.

          Wilkasy, ze względu na położenie w okolicy jezior Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe oraz Wilkasy Duże, jest centrum sportów wodnych tej okolicy. Rzesze wielbicieli kajakarstwa, żeglarstwa, skuterów, rowerów czy nart wodnych rokrocznie przybywają do wsi, by móc korzystać z dóbr wypożyczalni sprzętu wodnego oraz cudownych warunków jakie oferują malownicze tereny mazurskich jezior. Ponadto Wilkasy przygotowały dla swych gości szeroką bazę noclegową, w tym liczne pole namiotowe nad samym brzegiem jeziora, oraz doskonale zorganizowane trasy spacerowe oraz rowerowe.
          W Wilkasach, tuż nad brzegiem jeziora, znajduje się całoroczny ośrodek PTTK, organizujący liczne wycieczki, w tym m.in. rejsy statkami wycieczkowymi oraz zwiedzanie twierdzy Boyen w Giżycku. Innym, wartym uwagi obiektem o charakterze sportowym jest kształcący młodych żeglarzy port jachtowy AZS Wilkasy.
          Poszukiwaczy wrażeń kulturalnych z pewnością ucieszy fakt, iż w sąsiednim Giżycku organizowane są liczne imprezy kulturalno – rozrywkowe, takie jak koncerty zyskującej wciąż popularność w naszym kraju muzyki szantowej czy koncerty organowe.

Mapa Wilkaski