Wieck to niewielka polska wieś o charakterze głównie wypoczynkowym. Znajduje się na pograniczu kaszubsko – borowiackim, w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. Pod względem administracyjnym należąca do gminy Czersk. Miejscowość położona jest nad południowym brzegiem jeziora Wieckiego i nad rzeką Wdą.
Według źródeł uznaje się, że pobliska Czarna Woda, jako osada wykształciła się pod koniec XVIII wieku z folwarku położonego na wysokim brzegu Wdy. Można zatem przyjąć, iż Wieck powstał w zbliżonym czasie.
Wieck, ze względu na położenie w Borach Tucholskich, oferuje swym gościom szereg atrakcji związanych z przepięknymi okolicznościami przyrody. Dla osób szukających spokojnego wypoczynku jest możliwość odbywania wędrówek pieszych po licznych trasach turystycznych oraz wycieczek rowerowych. W pobliżu, do oddalonej o zaledwie 6 kilometrów Czarnej Wody prowadzi turystyczny Szlak Kamiennych Kręgów. Szlak ten, oznaczony kolorem zielonym, rozpoczyna się w Sierakowicach i liczy około 93 kilometrów długości. Ponadto w okolicy znaleźć można również Szlak Kociewski czy nieoznaczony Szlak Kultur Megalitycznych.
Ponadto do ulubionych zajęć odpoczywających od miejskiego codziennego zgiełku, a zwłaszcza dzieci, należy też zbieranie grzybów i jagód z okolicznych lasów, wędkowanie w jeziorze i rzece czy nawet spływy kajakowe.
Panujący tu klimat jest szczególnie sprzyjający dla osób z alergią.
Około 50 kilometrów od Wiecka znajduje się Rezerwat Kręgi Kamienne, stanowiący jedno z ciekawszych pod względem archeologicznym miejsc w kraju. Powstanie kręgów kamiennych szacuje się na I lub II wiek n.e.
Znacznie bliżej, bo około 6 kilometrów od Wiecka, również znajdują się kamienne kręgi, a w samych Odrach Muzeum Historyczno – Etnograficzne.
W Czarnej Wodzie odwiedzić warto stałą wystawę Przyrody Doliny Rzeki Wdy i Borów Tucholskich, która to znajduje się w zaadaptowanej na formę muzeum stodole. W środku zobaczyć można wystawę "Owady i szkodniki Borów Tucholskich", "Geologia Polski i Świata" z surowcami mineralnymi oraz okazy z dziedziny petrografii i paleontologii – w tym ząb mamuta odnaleziony na Pomorzu. Ponadto w tym niewielkim muzeum obejrzeć można spreparowane okazy zwierząt takich jak: sarna, jenot, bażanty, bóbr, borsuk, kruki oraz jastrzębie.
Jednak wielbicielom żywej natury zdecydowanie poleca się spacery po okolicznych lasach i szukanie tych zwierząt w ich środowisku naturalnym.
Spragnionym literackich uniesień, czynna Miejska Biblioteka Publiczna oferuje szeroki księgozbiór oraz różnego typu konkursy, w tym konkursy literackie dla dzieci, turnieje Wiedzy o Książce z okazji Światowego Dnia Książki czy wieczory czytania bajek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Szukającym zabytków warto polecić odwiedzenie odległego o około 15 kilometrów gminnego miasta Czersk, w którym to znajdują się m.in. kościół neogotycki św. Marii Magdaleny powstały w latach 1910-1913, z barokowym ołtarzem Trójcy Świętej z 1611 roku oraz zbudowana w 1828 roku plebania z cegły, z cechami klasycystycznymi.