Przewodnik Wetlina

                Wetlina, niewielka wieś w Polsce leżąca w województwie podkarpackim, nad potokiem Wetlina. Nazwa miejscowości pochodzi od rodzaju wierzby "wetlyny". Dzięki doskonałemu położeniu w samym sercu Bieszczad, stanowi doskonały punkt wypadowy w pobliskie góry.

               Według różnych źródeł pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z I lub II połowy XVI wieku, kiedy to wieś została oficjalnie lokowana na prawie wołoskim. W roku 1890 założono we wsi szkołę państwową (wcześniej, w roku 1821 odnotowano istnienie szkoły parafialnej). Budynek spłonął w czasie niemieckiej okupacji w roku 1944. W czasie wojny, w 1943 roku na Wetlinę zrzucono 26 bomb, a Niemcy postawili tu strażnicę Grenzschutzu. Ostatnich mieszkańców wysiedlono w roku 1947.

              Ponowny rozwój wsi nastąpił pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w Wetlinie i okolicach osiedlili się pracownicy leśni, powstało Nadleśnictwo Wetlina. Od tamtej pory ta niewielka miejscowość sukcesywnie rosła w siłę, aż do osiągnięcia obecnego statusu miejscowości wypoczynkowo – turystycznej.

 

          Obecnie Wetlina stanowi jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejscowości. Duży wpływ na ten fakt ma jej doskonałe położenie.

          W Wetlinie istnieje wiele miejsc noclegowych przystosowanych do rokrocznie powiększającego się grona turystów, odbywają się również cykliczne imprezy i festiwale. Przez krótki czas organizowany był tu, przeniesiony z Wołosatego, festiwal poezji śpiewanej "Bieszczadzkie Anioły", powstały z inicjatywy Krzysztofa Myszkowskiego, lidera zespołu Stare Dobre Małżeństwo.

         W miejscowości działa Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic, którego głównymi zadaniami są przede wszystkim: popularyzowanie oraz ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bieszczad, a także rozwój infrastruktury turystycznej.

 

Do ważniejszych obiektów Wetliny należą:

  • zbudowany w latach 1979 – 1980 drewniany rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego, powstały na miejscu dawnej cerkwi, spalonej w 1946 roku podczas tzw. "akcji żniwnej". Polscy żołnierze opuszczając ją podpalili siano, na którym spali wewnątrz. Pozostałości wysadzono w powietrze z inicjatywy Wojska Ochrony Pogranicza.
  • metalowy krzyż nagrobny stojący w miejscu dawnego cmentarza przy cerkwi;
  • klasztor (dom zakonny) opactwa ojców Bernardynów;
  • rosnący obok budynku dawnego Nadleśnictwa jesion wyniosły, będący obecnie najgrubszym okazem w Polsce. Jego wysokość to około 31 metrów, obwód wynosi 615 cm.

 W okolicy Wetliny przygotowano wiele pieszych tras turystycznych, co dodatkowo stanowi zachętę dla wielbicieli wędrówek górskich. Szlaki te łączą się często z innymi, dzięki czemu spacery po górach są bardziej urozmaicone. Jeden z najbardziej popularnych to szlak żółty z Wetliny na Wielką Rawkę (1307m n.p.m.).

 

Z Wetliną związana jest legenda Ołeksa Dowbusza - znanego bieszczadzkiego zbójnika, który ponoć zamieszkiwał wieś przez okres 2 lat. Według innych przekazów, na wzgórzu zwanym Szybenycia wieszano dawniej chłopów, którzy nie chcieli odrabiać pańszczyzny.

Mapa Wetlina

Galeria zdjęć Wetlina

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl