Przewodnik Warszawa

               Warszawa jest jednocześnie największym miastem Polski i stolicą kraju. Położona jest w województwie mazowieckim, ma status miasta na prawach powiatu. Przez Warszawę przepływa najdłuższa rzeka Polski – Wisła. Poza dominacją w Polsce co do powierzchni, Warszawa jest także najbardziej zaludnionym miastem w kraju, obecnie mieszka w niej ponad 1.7 mln ludzi. W mieście mieszczą się siedziby parlamentu, Rady Ministrów, Prezydenta oraz innych kluczowych władz w Polsce. Jest ośrodkiem kulturalnym, naukowym, politycznym oraz gospodarczym w Europie. Warszawa jako jedyne obecnie miasto w Polsce odznaczona jest Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

                Na terenie Warszawy można odnaleźć archeologiczne ślady wczesnośredniowiecznych grodów z X wieku, jednak historię miasta datuje się od czasu powstania Starej Warszawy, gdzie około 1300 roku Bolesław II Mazowiecki sprowadził zamożnych kupców i wybudował swoją siedzibę. Pod koniec XIV wieku na północ od Starej Warszawy powstało nowe miasto – Nowa Warszawa. Obie miejscowości dynamicznie się rozwijały, głównie ze względu na bardzo dobrą lokalizację i Warszawa coraz bardziej zyskiwała na znaczeniu. W 1413 roku za sprawą Janusza I Starszego została stolicą Księstwa Mazowieckiego.

W następnych latach miasto cały czas się rozwijało i w 1596 roku, ówczesny król Polski – Zygmunt III Waza – przeniósł dwór i najważniejsze urzędy z Krakowa do zamku w Warszawie. Miasto wprawdzie nie stało się stolicą Polski wedle prawa, jednakże stało się faktycznym centrum kraju, siedzibą króla, co miało wpływ na wspaniały rozwój miasta i powiększanie się liczby ludności. Okres świetności Warszawy został przerwany w połowie XVII wieku, w wyniku licznych w tamtych okresie wojen. Najbardziej dotkliwy był Potop szwedzki, w tym okresie Warszawa była trzykrotnie oblegana, zniszczone i zagrabione zostało w dużej części dziedzictwo kulturowe, miasto uległo częściowej destrukcji.

               Następnie od 1674 roku, kiedy to królem Polski został Jan III Sobieski, Warszawa ponownie zaczęła rozkwitać. Rozwijała się gospodarczo, życie kulturowe kwitło. W tym okresie powstało wiele wspaniałych budowli, takich jak Pałac w Wilanowie, czy kościoły Karmelitów oraz Kapucynów. Potem w czasach saskich, a zwłaszcza stanisławowskich Warszawa wciąż się rozwijała. Podczas panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, miasto stało się centrum kraju w wielu aspektach, poczynając od kultury a kończąc na polityce. Powstały wtedy sławne po dzień dziś Łazienki Królewskie, czy też Teatr Narodowy.

Końcówka XVIII wieku to nieszczęśliwy okres zarówno dla kraju, jak i samej Warszawy. Polacy próbowali przeciwstawić się najeźdźcom, jednak po upadku powstania kościuszkowskiego, w 1795 roku nastąpił ostatni rozbiór Polski, która zniknęła z map świata na 123 lata, a sama Warszawa przypadła po części Rosjanom i Prusom.

W 1807 roku odnoszący wielkie sukcesy Napoleon utworzył Księstwo Warszawskie, co było namiastką niepodległości, jednakże stan ten skończył się w 1812 roku, kiedy to cesarz francuski poniósł klęskę i w 1815 po Kongresie Wiedeńskim powstało Królestwo Warszawskie, całkowicie podległe Carowi Rosji. Pomimo tego miasto cały czas stanowiło centrum życia narodowego, działało w nim wiele organizacji patriotycznych.

           Warszawa była ważnym ośrodkiem podczas Powstania Listopadowego oraz Powstania Styczniowego, jednak oba zrywy narodowe zakończyły się niepowodzeniem i miasto cały czas pozostawało pod wpływami Rosjan. W 1914 roku wybuchła I Wojna Światowa i przez większość jej czasu stolica była okupowana przez wojska niemieckie. W listopadzie 1918 roku wojna dla Polski się zakończyła, kraj odzyskał niepodległość, a Warszawa została ustanowiona stolicą II Rzeczpospolitej. Jednakże miasto było bardzo słabe, borykało się z wieloma problemami, a w 1920 wybuchła wojna bolszewicka i niepodległość Polski znowu była zagrożona. W sierpniu tegoż roku rozegrała się bitwa warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, która przez historyków została uznana za jedną z przełomowych bitew w historii świata.

          W okresie międzywojennym trwało rozbudowywanie Warszawy, aż do 1939 roku, kiedy to wybuchła II Wojna Światowa. Miasto skapitulowało 28 września i przez następne 5 lat znajdowało się w okupacji. 1 sierpnia 1944 roku miejsce miał bohaterski zryw Polaków, zwany Powstaniem Warszawskim. W skutkach był on jednak tragiczny, w powstaniu zginęło niespełna 200 tys. Polaków, w głównej mierze byli to cywile, a miasto zostało zrównane z ziemią. Lata powojenne to w głównej mierze odbudowa Warszawy, która trwała wiele lat. W 1955 Rosjanie wybudowali Pałac Kultury i Nauki.

Obecnie Warszawa odgrywa wiodącą rolę w Polsce, w 2012 roku będzie jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy.

 

          Warszawa i okolice są miejscem, które każdy szanujący się turysta musi odwiedzić. Żeby zobaczyć wszystkie atrakcje, jeden dzień z pewnością nie wystarczy. Koniecznie trzeba się przespacerować uliczkami Starego i Nowego Miasta. Wiele skwerów, przytulnych kawiarenek gwarantuje miło spędzony czas, a atrakcyjne położenie i obecność wielu turystów przy dobrej pogodzie latem sprawia, że Rynki Nowego i Starego Miasta stają się sceną dla występów muzycznych i teatralnych.

Kolejnym pięknym miejsce w stolicy jest bez wątpienia zespół pałacowo – ogrodowy Łazienki Królewskie. Został on założony w XVII wieku na polecenie Jana III Sobieskiego i stanowi jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Europie. Ma tam miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, w Łazienkach Królewskich znajduje się także wiele wspaniałych obiektów architektonicznych, z Pałacem na Wyspie na czele. To właśnie tutaj odbywały się sławne obiady czwartkowe w czasie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Symbolem Warszawy jest również ‘dar narodu radzickiego dla narodu polskiego’, czyli Pałac Kultury i Nauki, którego budowa zakończyła się w 1955 roku. Jest to najwyższy budynek w Polsce, w którym znajdują się muzea, kina, teatry, kluby sportowe i wiele innych. Na 30. piętrze wejść można na taras widokowy, z którego wspaniale widać stolicę Polski i okolice.

Następnym urzekającym miejscem jest zespół pałacowo – parkowy w Wilanowie. Była to letnia rezydencja Jana III Sobieskiego, Augusta II oraz wielu innych znakomitych rodów magnackich, m.in. Lubomirskich czy Czartoryskich. Pałac został zbudowany w stylu barokowym według projektu Augustyna Locciego, otoczony jest dwupoziomowym ogrodem włoskim oraz parkiem w stylu angielskim. Odbywa się tutaj wiele koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Szczególnym miejscem w Warszawie jest Muzeum Powstania Warszawskiego, znajdujące się przy ulicy Grzybowskiej. Zostało ono otwarte w 2004 roku i jest wyrazem hołdu i czci dla tych, którzy walczyli w imię ojczyzny. W środku znajdują się liczne eksponaty, nagrania audio i wideo, można także przejść w specjalnym tunelu, który symuluje warszawskie kanały, jakimi przemieszczali się partyzanci.

Kolejnym muzeum, które warto odwiedzić jest Muzeum Narodowe. Założone zostało w 1862 roku. Znajduje się tutaj szeroki wachlarz eksponatów, pochodzących praktycznie ze wszystkich epok, od starożytności poczynając, a na współczesności kończąc. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pięknym miejscem jest również Muzeum Chopina, znajdujące się w Zamku Ostrogskich. Ma ono charakter biograficzny, dokumentuje życie wybitnego polskiego artysty – Fryderyka Chopina.

W stolicy Polski znajduje się także wiele pomników upamiętniających historyczne wydarzenia, postacie, symbolikę miasta. Do najpopularniejszych należą Pomnik Zygmunta III Wazy, Pomnik Syrenki, Pomnik Powstania Warszawskiego czy też Grób Nieznanego Żołnierza.

Dla miłośników zwierząt godny polecenia jest Warszawski Ogród Zoologiczny. Założony został w 1928 roku, obecnie ma powierzchnię 32 hektarów i znajduje się w nim kilka tysięcy zwierząt, m.in. słonie, żyrafy, lwy, kangury, wszelkiego rodzaju gady. Położony jest w dzielnicy Praga Północ.

Z kolei dla miłośników natury, nie tylko w wydaniu zwierzęcym, idealnym miejscem będzie Kampinoski Park Narodowy. Znajduje się on nieopodal Warszawy i stanowi jeden z 23 parków narodowych w Polsce, a w 2000 roku został wpisany na światową listę rezerwatów UNESCO. Obejmuje swoim zasięgiem teren Puszczy Kampinoskiej. W pradolinie Wisły znajdują się liczne wydmy, które są uważane za najlepszy tego rodzaju kompleks w Europie. Występuje tutaj różnorodna flora i fauna. Na terenie parku dozwolona jest turystyka rowerowa, konna oraz piesza.

Ciekawym miejscem jest także Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, powstała w 1817 roku. Tym co czyni ją niezwykłą i wyróżnia na tle wszystkich tego typu budynków w Polsce jest dach, na którym znajduje się ogród botaniczny. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie.

Dla osób szukających rozrywki, idealnym miejscem będzie Warszawska Praga. W pięknych kamieniczkach znaleźć można liczne galerie, teatry czy też modne kluby.

Dla pasjonatów wypoczynku nad wodą, wręcz stworzony jest Zalew Zegrzyński. Znajduje się on ok. 20 km od Warszawy, z którą łączy go malowniczy Kanał Żerański. W okolicy znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, a nad samym zalewem usytuowane są liczne kąpieliska.

Mapa Warszawa

Galeria zdjęć Warszawa

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl