Przewodnik Wągrowiec

               Wągrowiec położony jest na Pojezierzu Wielkopolskim nad jeziorami Durowo, Rgielskie i Łęgowo, na brzegach Wełny i Nielby. W pobliżu znajdują się jeszcze Jezioro Durowskie i Struga Gołaniecka. Położenie jest jednym z walorów turystycznych miasta. Wełna i Nielba krzyżują się pod kątem prostym, miesza się przy tym rylko 10% ich wód. Powstało to wskutek budowy w XIX wieku kanału melioracyjnego. Jest to jedyne takie miejsce w Europie i jedno z dwóch w świecie. Jeziora pełne są ryb, w okolicznych lasach rosną grzyby, jest rozwinięta baza turystyczna. Znajduje się tutaj centrum wypoczynkowe i rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, jedno z najnowocześniejszych w Europie. Jest tu Aquapark Wągrowiec Familijna WySPA. Na zrewitalizowanym Rynku można podziwiać tańczącą fontannę, zegar słoneczny i różę wiatrów oraz zabytkową zabudowę. Na rzece Wełnie jest podświetlana w zimie lodowa fontanna. Miejscową ciekawostką jest grobowiec w kształcie piramidy o wysokości ponad 6 metrów. Pochowano w nim w 1845 roku rotmistrza Franciszka Łakińskiego. Walczył w polskich oddziałach wojsk napoleońskich. Fundował szpitale i domy dla sierot, wspomagał biednych. Grobowiec obsadzono młodymi sosenkami. Rotmistrz miał powiedzieć, ze gdy drzewka osiągną wysokość grobowca, wróci wolna Polska. I tak się stało.

               Osada nad Wełną i Nielbą została założona około 1300 roku, ale w 1319 roku tereny wykupił zakon cystersów. Zakonnicy założyli miasto, które zyskało prawa miejskie w 1381 roku. W 1393 roku Władysław Jagiełło zatwierdził prawo organizowania cotygodniowych targów i corocznego dwudniowego jarmarku w dniu św. Jakuba Apostoła, patrona miasta. Cystersi przenieśli siedzibę swojego klasztoru do Wągrowca w 1396 roku. Klasztor w późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany. Oprócz cystersów z Wągrowcem związany jest ród Pałuków. W okresie prosperity z datków bogatych mieszczan ufundowano kościół farny, a w mieście działało kilkanaście cechów rzemieślniczych i Bractwo Kurkowe. Cystersi dbali o wykształcenie młodzieży, ich najbardziej znanym absolwentem był ks. Jakub Wujek, który przełożył Pismo Święte na język polski. W późniejszych latach zdarzały sie kleski żywiołowe, epidemie, konfiskata dóbr klasztornych w okresie rozbiorów. W 1918 roku mieszkańcy przystąpili do Powstania Wielkopolskiego. Po II wojnie światowej miasto intensywnie się rozwijało.

W Wągrowcu urodziło się lub kształciło wielu sławnych ludzi. Oprócz ks. Jakuba Wujka należy tu wymienić Adama z Wągrowca, cystersa, który był kompozytorem muzyki organowej. Był wykładowcą Uniwersytetu Wileńskiego, a urodził się w pobliskim Margoninie. W tutejszym gimnazjum kształcił się Stanisław Przybyszewski, jeden z czołowych pisarzy Młodej Polski. Innym znanym absolwentem był Walenty Szwajcer, który zasłynął jako odkrywca osady w Biskupinie. Z miastem związane są też osoby znanych sportowców, działaczy czy twórcy tzw. terapii Gersona lekarza Maxa Gersona.

Warto wybrać się do Wągrowca, tym bardziej, że jest tam ładny dojazd. Miasto leży na skrzyżowaniu dróg, a z Poznania jeździ szynobus. Piękna wycieczka weekendowa.  

Mapa Wągrowiec