Przewodnik Ustrzyki Górne

Turystyka górska w Polsce stwarza jej miłośnikom (zarówno amatorom jak i zagorzałym już pasjonatom) naprawdę wiele możliwości. Szczególnie popularnym i chętnie odwiedzanym przez turystów regionem są obszary województwa podkarpackiego, które tworzone jest między innymi przez Bieszczady. Spośród wielu miejsc znajdujących się na terenie Bieszczadów, turyści upodobali sobie także Ustrzyki Górne. Ta podkarpacka wieś usytuowana jest nad rzeką Wołosaty (lewy dopływ rzeki San).

Ustrzyki Górne zlokalizowane są na bieszczadzkiej obwodnicy między Bereżkami a Berehami Górnymi. Pierwsze sugestie dotyczące Ustrzyków Górnych datują się na okres pierwszej połowy XVI wieku- a dokładnie roku 1529. Mimo, iż Ustrzyki Górne nie należą z pewnością do dużych wsi, a liczba zamieszkujących tam osób to niewiele ponad 100 osób, miejsce to jest wyjątkowe. Latem, każdego roku, Ustrzyki Górne odwiedzane są przez wielu turystów w różnych stron Polski. Panujące tu warunki stwarzają możliwości odbycia wielu pieszych wędrówek. W okolicy Ustrzyków Górnych usytuowane są te szczyty Bieszczadów (Polskich), których wysokości sięgają najwyższych wartości. Pierwsze miejsce pod względem wysokości zajmuje szczyt Tarnica, który sięga 1346 metrów, a zaraz po nim znajdują się Połonina Cyrańska oraz Wielka Rawka (obydwa szczyty osiągają wysokość w okolicy 1300 metrów).

Przez Ustrzyki Górne przebiega pieszy szlak E8, który wytycza dwie trasy: niebieską oraz czerwoną. By wybrać się na pieszą przechadzkę nie trzeba jednak od razu wskakiwać na szlak turystyczny. Znajduje się tam także wiele znakowanych ścieżek, po których spacer nie musi wiązać się z całodniową wyprawą. Śmiało można powiedzieć, że Ustrzyki Górne, to fenomenalna baza wypadowa na ciągnące się wzdłuż Bieszczad szlaki turystyczne. Zdecydowaną zaletą Ustrzyków Górnych, która wpływa w bardzo dużym stopniu na panujące tu walory przyrodnicze, jest fakt, iż więc usytuowana jest właściwie w centralnym miejscu rozciągających się tu obszarów Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na terenie wsi ponadto miejsce ma również siedziba jego dyrekcji. Takie przyrodnicze walory są jednak niestety równoznacznie z dosyć dużym tłokiem w ciągu trwania całego sezonu. Turystyka górka stanowi nieodłączny element Ustrzyków Górskich.

Na terenie wsi utworzone zostało również Ośrodek Muzealny PTTK, którego ekspozycje związane są z tematyką turystyki górskiej w Karpatach Wschodnich oraz na terenach Huculszczyzny. Mimo, iż to właśnie turystyka górska jest tutaj szczególnie dobrze rozwinięta, nie można pominąć faktu, iż Ustrzyki Górne to także fenomenalne miejsce dla miłośników śnieżnego szaleństwa na stoku. Z powoduj dobrze funkcjonującej tu infrastruktury narciarskiej, Ustrzyki Górne nie są miejscem, które odwiedzane jest tylko podczas letniego sezonu, jego atrakcyjność jest także duża w trakcie zimy. Mimo małej powierzchni i niewielkiej liczby ludności, jaka zamieszkuje Ustrzyki Górne, ta podkarpacka wieś to cel wielu turystów, którzy bardzo często nie poprzestają na jednorazowe wizycie.

Pogoda Ustrzyki Górne

Dzisiaj

27
Wiatr:
6 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
33.5 °C

Mapa Ustrzyki Górne

Galeria zdjęć Ustrzyki Górne

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl