Przewodnik Ustrzyki Dolne

Każdy miłośnik pieszych wędrówek po górskich szlakach i wspaniałej przyrody pokierował z pewnością już nieraz swoje kroki w stronę Bieszczadów. Region tych górskich pasm tworzony jest między innymi przez liczne, niewielkich rozmiarów miejscowości. Przykładem miasta, którego otoczenie Bieszczadów, wpływa na dużą atrakcyjność turystyczną, mogą być Ustrzyki Dolne. Miasto to stanowi stolicę całego powiatu bieszczadzkiego. Przyrodniczym Walorem Ustrzyków Dolnych jest ich położenie nad Strwiążem.

Miejsce to jest znane przede wszystkim hobbystom narciarstwa. Na terenie całego województwa podkarpackiego, to właśnie Ustrzyki Dolne mogą pochwalić się najlepiej rozwiniętą infrastrukturą narciarską. Liczne, dobrze wyposażone stoki, są prawdziwym wabikiem dla narciarzy. Ze względu na tak dobrze zagospodarowane do uprawiania narciarstwa obszary, Ustrzyki Dolne przez wielu nazywane są „Zimową Stolicą” Podkarpacia. Pomimo popularności uprawiania w Ustrzykach Dolnych narciarstwa, nie można pominąć faktu, iż także w okresie letnim miejsce to jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Zarówno spacerowa szlaki jak i rowerowe trasy stanowią bardzo ciekawą alternatywę, która pozwoli w aktywny sposób spędzić czas wolny. Jak każde miasto zlokalizowane na terenie Bieszczadów, również Ustrzyki Dolne odznacza wspaniała przyroda. Miejscem, w którym taki, trochę nietypowy, kontakt z naturą to z pewnością niesamowite przeżycie, jest muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ten przyrodniczy obiekt muzealny powstał w drugiej połowie XX wieku. Warto dodać, że obecnie jest to największe obiekt tego typu na terenie całej Polski.

Ustrzyki Dolne zachęcają także do zwiedzania. Bardzo ciekawą budowlą jest pochodzący z początku XX wieku kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski. Kościół wzniesiony został w stylu neogotyckim, a istotnym elementem, który znajduje się w jego wnętrzu, jest ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która, pomimo iż data wybudowania świątyni mogłaby wskazywać zupełnie inaczej, jest dziełem pochodzącym z wieku XVII. W Ustrzykach Dolnych znajdują się także dwie warte odwiedzenie cerkwie. Szczególnie atrakcyjną pod względem turystycznym okazuje się cerkwie na Strwiążku (w jednej z dzielnic Ustrzyków Dolnych). Innymi sakralnymi budowlami tworzącymi w Ustrzykach Dolnych plan zwiedzania są także niefunkcjonująca już synagoga, żydowski obiekt cmentarny, czy też kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Turyści przyjeżdżający do Ustrzyków Dolnych, bardzo często swoją uwagę zwracają również na dworzec kolejowy. Ze względu na to, że Ustrzyki Dolne stanowią ważny ośrodek turystyczny, wielu zamieszkujących tu ludzi wynajmuje tu kwatery, umożliwiając przybywającym gościom wykupienie noclegów. To oczywiście nie jedyna opcja noclegowa- na terenie Ustrzyków Dolnych znajdują się także hotele czy też pensjonaty. W pobliskich restauracjach i knajpkach można także zasmakować, bazujących na pewnych typowych składników, tradycyjnych potraw tego regionu.

Mapa Ustrzyki Dolne

Galeria zdjęć Ustrzyki Dolne

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl