Przewodnik Ustroń

Ustroń to niewielkie, liczące ok. 16 tys. mieszkańców malownicze miasto w województwie śląskim, znane głównie jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowo - rekreacyjny.

 Ustroń pierwszy raz wspomniany został około 1305 roku w księdze uposażeń biskupów wrocławskich, stanowiącej jedno z najstarszych zachowanych źródeł historycznych. Od 1772r., kiedy w Księstwie Cieszyńskim powstała pierwsza huta, aż do roku 1897, Ustroń funkcjonował głównie jako miasto przemysłowe. Jednak zyskujący coraz większą sławę specyficzny klimat tego miejsca oraz otwarcie huty w niedalekim Trzyńcu, przyczyniły się do upadku ustrońskiego hutnictwa. Od tej pory miasto rozwijało się w kierunku wypoczynkowym i uzdrowiskowym. Prawa miejskie Ustroń uzyskał w 1956r.

 

Obecnie Ustroń jako jedyne miasto w Beskidzie Śląskim posiada status uzdrowiska. W wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych leczyć można liczne choroby narządów ruchu, układu krążenia, dróg oddechowych oraz obwodowego układu nerwowego. W tym celu w mieście warto odwiedzić ośrodki SPA, Grotę Solną czy basen solankowy.

Ustroń jest miastem z doskonałymi warunkami do wypoczynku, uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarstwa czy jazdy na rowerze. Z tych dóbr chętnie korzystają przybywający rokrocznie turyści z całej Polski, jak i poszukiwacze przygotowanych tras rowerowych. Świadczą o tym organizowane zawody z cyklu MTB (ang: bike-marathon), czyli wyścigi kolarstwa górskiego, oraz Rodzinny Rajd Rowerowy.

 

Do najciekawszych atrakcji Ustronia i okolic z pewnością należą:

  • polsko - czeska Ścieżka Rycerska na Czantorię, która swój początek ma w Ustroniu, przy dolnej stacji kolejki linowej. Dzięki temu na szczyt liczący 995 m n.p.m można wjechać krzesełkami lub udać się pieszo. Dodatkową atrakcją jest z pewnością mijana po drodze kuźnia, w której powstają pamiątkowe srebrne i czarne podkowy;

  • Kościół p. w. św. Klemensa, oddany do użytku w 1788 r. K;

  • Kościół p. w. św. Anny wraz z liczącym ok. 600 lat cmentarzem;

  • Muzeum Regionalne "Stara Zagroda" i Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa im. Jana Jarockiego;

  • a także: Leśny Park Niespodzianek, w którym spotkać można wiele zwierząt, w tym sarny, daniele czy ptaki drapieżne; Park Linowy na górze Równica czy Kolekcję Zabytkowych Motocykli.

Ustroń oferuje przybywającym również wiele tras spacerowych, np. Szlak Sanatoryjny, Szlak Nadwiślany, Zabytkowy czy Szlak Widokowy. Natomiast dla turystów spragnionych aktywności ruchowej funkcjonują bezpłatne narciarskie trasy biegowe, korty tenisowe i Extreme Park, w którym działa całoroczny tor saneczkowy.

 

W Ustroniu odbywają się lokalne koncerty w amfiteatrze. Miasto organizuje wiele interesujących imprez, jak Ustrońskie Spotkania Teatralne – USTA, Festiwal Folk & Country, niedawny VIII Miejski Przegląd Amatorskich Zespołów i Solistów czy Miejskie Zawody Latawcowe.

Od kilku lat w Ustroniu funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta.

Do lokalnych potraw Ustronia należą: placki ze szpyrkami, zbójnicka pieczeń oraz pstrąg po góralsku.

Mapa Ustroń

Galeria zdjęć Ustroń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl