Przewodnik Trzciel-Odbudowa

Trzciel-Odbudowa to wieś położona w powiecie nowotomyskim w Wielkopolsce, 3,5 km od Miedzichowa. Jest bardzo rozproszona, a jej centralnym punktem jest przydrożna kapliczka. We wsi działa gospodarstwo agroturystyczne.

70 % powierzchni zajmują lasy, które dominują w całym regionie. Pierwszą osadą były dzisiejsze Bolewice, które należały do zakonu cystersów z Paradyża. Istniały właściwie tylko małe osady w lasach. W XVIII przybyli tu Holendrzy, zwani olendrami, zmuszeni do opuszczenia ojczyzny. Karczowali oni lasy budując w znacznej odległości od siebie gospodarstwa z charakterystyczną zabudową. Osadnictwo utrudnione było przez bagna, rozlewiska i torfowiska. W Miedzichowie występowały rudy darniowe, stąd rozwinęło się tam hutnictwo żelaza i miedzi. Od XIV do XIX wieku w okolicy wybudowano 11 młynów, które mieliły zboże i były podstawą dla działalności papierni, kuźni i tartaków. Jest to rejon uprawy wikliny.

W leśnej gminie jest niewiele zabytków. Można zobaczyć przykłady budownictwa olenderskiego. Warte są uwagi kościoły w Miedzichowie i Bolewicach. Kościół w Miedzichowie powstał w 1906 roku jako kościół ewangelicko-augsburski. W 1945 roku stał się kościołem katolickim, a pierwszy proboszcz, ks. St. Tischner, w 1946 roku przywiózł z obozu w Dachau namalowany prez więźnia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który znajduje się obecnie w nawie bocznej.

W tej leśnej okolicy można wspaniale wypocząć. Zbieranie grzybów i jagód, jazda konna w siodle lub bryczką, wędkowanie w pobliskich jeziorach, wieczory przy ognisku lub przy kominku to tylko niektóre propozycje spędzenia czasu. Lasy w gminie zarządzane są przez Nadleśnictwa w Bolewicach i w Trzcielu. Są ostoją dla zwierzyny i ptactwa, a drzewostany nasienne sosny bolewickiej zajmują obszar 150 ha i podlegają szczególnej ochronie. Rodzime pochodzenie tej sosny jest udokumentowane historycznie. Wiadomo, że w 1853 roku ówczesny właściciel nie prowadził gospodarki zrębowej i stosował własny materiał siewny. Cechy charakterystyczne tej sosny to duży udział drzew prostych o znacznej wysokości, mała guzowatość, duża żywotność i przyrost.  Inne drzewostany nasienne obejmują obszar występowania dębu bezszypułkowego. Miejscem spotkań leśników i myśliwych jest oryginalna drewniana budowla nazywana Wigwamem.

Tutejsze ośrodki w lasach prowadzą działalność przez cały rok. Może warto pomyśleć o spędzeniu zimą jakiegoś czasu w lesie? Zorganizowanie rodzinnej uroczystości w takim miejscu na pewno będzie czymś oryginalnym i uczestnicy na długo ją zapamiętają. Ponieważ tutejsze lasy oprócz sosen składają się głównie z różnych gatunków dębów, brzozy brodawkowatej i omszonej, olszy czarnej i  daglezji zielonej można tu wypoczywać z dziećmi skłonnymi do alergii. Tutejszy obszar nie jest uprzemysłowiony.

Mapa Trzciel-Odbudowa

Okoliczne miejscowości