Żywe Muzeum Piernika

Toruń to miasto, które chyba każdemu z nas kojarzy się piernikami. Wyśmienite, toruńskie wypieki ściągają dziś do tego miasta naprawdę wielu turystów, którzy nierzadko pochodzą spoza granic naszego kraju. Światowa stolica pierników na do zaoferowania naprawdę wiele. Miejscem, które szczególnie warto odwiedzić, jest Żywe Muzeum Piernika, które jest obecnie jedyną na świecie, w dalszym ciągu działającą, XIX-wieczną piekarnią.
            Żywe Muzeum Piernika to dziś niezaprzeczalna chluba całego Torunia- miejsce magiczne i intrygujące, skrywające w sobie nie tylko wspaniałe aromaty toruńskich pierników, ale i niezwykłą historię tego miasta. Żywe Muzeum Piernika pozwala turystom na uczestniczenie w tworzenia tych wspaniałych, związanych z Toruniem, wypieków. Odwiedzający muzeum turyści, mogą pokusić się o dodanie szczypty kardamonu, świeżego imbiru, aromatycznych goździków bądź też wspaniałego naturalnego miodu- składników, które są bazą aromatu toruńskich bierników. Chętnie mogą spróbować również zagnieść ciasto, z którego później powstanie ich własnoręcznie upieczony piernik. To interaktywne muzeum pozwala turystom poznać tradycyjne receptury i narzędzie, które w wyrobie toruńskich pierników, wykorzystywane są już od przeszło 500 lat. Osoby, które chcą odwiedzić toruńskie Muzeum Piernika, trafiają pod opiekę mistrza piekarskiego Bartłomieja oraz jego pomocników wiedźmę Korzenną i czeladników, którzy wspólnie wtajemniczają ich w piernikowy świat Torunia.
              Oprócz poznawania tajemnic piernikarstwa, turysta odwiedzający Żywe Muzeum Piernika dowiaduje się również wiele na temat historii tego wspaniałego miasta. Miejsc to jest z pewnością ogromną atrakcją zarówno dla najmłodszych łasuchów jak i osób dorosłych. Muzeum Piernika w Toruniu istnieje jest 2006 roku, a jego założycielką jest Elżbieta Olszewska. Jest to pierwsze tego typu miejsce w całej Europie, a zainteresowani jego odwiedzeniem turyści, powinni udać się w kierunku zabytkowej kamienicy przy ulicy Rabiańskiej 9.  Mimo, iż historia samego miejsca nie jest zbyt długa, historii w murach tego muzeum z pewnością nie brakuje. Pomysł założenia Żywego Muzeum Piernika spotkał się z ogromnym uznaniem, czego potwierdzeniem jest, przyznana przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga, nagroda laurów w II edycji konkursu Miniprzedsiębiorca Roku. To nie ostatnia nagroda, którą zostało docenione to miejsce, bowiem dwa lata po założeniu muzeum, przyznano mu także Certyfikat „Produktu Turystycznego Roku 2008”.
              Miejsce to, a właściwie ogromną popularność, którą tak szybko udało mu się zdobyć, można potraktować za prawdziwy fenomen. Dziś Żywe Muzeum Piernika to obowiązkowy punkt wycieczek do Torunia. Jest ono dziś celem wizyty prawie każdego turysty, który może pochwalić się później samodzielnym stworzeniem tego słynnego, toruńskiego specjału. Na terenie muzeum funkcjonuje również niewielka kawiarnia i sklepik z pamiątkami, z którego równie chętnie korzystając, odwiedzający to miejsce, turyści.

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...