Rynek Nowomiejski w Toruniu

               Rynek Nowomiejski to centralny punkt Nowego Miasta. Plac ma kształt kwadratu, którego boki mierzą 95 metrów. Pierzeje Rynku Nowomiejskiego mierzą około 70 metrów. Boki placu rynkowego położone są ukośnie względem czterech stron świata. Z wszystkich czterech narożników rynku, wybiegają po dwie ulice, która stanowią przedłużenie pierzei.   
               Obecna zabudowa miasta jest wynikiem przebudów jakie prowadzono na placu Nowomiejskiego Rynku na początku XIX wieku. Typowa dla miast średniowiecznych, śródrynkowa zabudowa placu została zastąpiona Kościołem Trójcy Świętej. Miejsce, które ustąpił Kościołowi Trójcy Święcej, Nowomiejski Ratusz, zostało dobrze wykorzystane, bowiem budowla ta jest wspaniałą ozdobą całego placu rynkowego.
Rynkową zabudowę tworzą również przepiękne kamienice. Na rynku znajduje się Apteka Pod Złotym Lwem, pochodząca z okresu około 1400 roku, która została przebudowana z początkiem wieku XIX. Na placu rynkowym zauważyć można również kamienicę z końca XVI wieku, która zdobiona jest przepiękną, wykonaną w stylu renesansowym, fasadą. Kamienica ta jest własnością ewangelickiej parafii świętego Jerzego. Rynek to także miejsce dawnej gospody cechu murarzy pochodzącej z XVII wieku. Obecnie w gmachu mieści się Galeria oraz Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Kolejnym budynkiem znajdującym się na Nowomiejskim Rynku w Toruniu jest Gospoda Pod Modrym Fartuchem, która według tradycji powstała pod koniec XV wieku, a w rzeczywistości jest budowlą z wieku XVII. Na rynku zamieszkiwał niegdyś słynny historyk Artur Semrau, do którego należała bogato dekorowana kamienica z około 1700 roku.
Nowomiejski Rynek zlokalizowany jest w niewielkiej odległości od Rynku Staromiejskiego, a połączeniem między dwoma placami jest najbardziej znana toruńska ulica- Szeroka. Ulica jest jednocześnie deptakiem i miejscem, które ma ogromne znaczenie dla handlu miasta. Rynek nigdy nie osiągnął takiej sławy jak plac rynkowy znajdujący się w Starym Mieście. Przez wiele lat stan Rynku Nowomiejskiego pozostawał wiele do życzenia. Zajmująca centralne miejsce budowla kościoła Świętej Trójcy miała stan posiadający sporo do życzenia. Na szczęście udało się odnowić świątynie, poprawiając tym samym znacznie stan całego placu. Rewitalizację rynku prowadzono dalej od 2005 roku, a w jej ramach udało się przywrócić historyczny charakter jego nawierzchni. Na rynku umieszczono stylizowane ławki, zadbano o zieleń, a także zainstalowano pompę wodną. Takie działania uczyniły to miejsce znacznie bardziej atrakcyjne turystycznie. Mimo, że Nowomiejski Rynek w Toruniu nigdy nie będzie równie piękny w oczach mieszkańców tego miasta jak Rynek Staromiejski, to i tak warto samemu przekonać się o klimacie, który panuje na jego placu. Mimo, że nie będzie to miejsce tak czarodziejskie jak Stare Miasto, jest dziś miejscem godnym swojej pozycji, stanowiącym jedną z wizytówek Torunia.

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...