Ruiny Zamku Krzyżackiego

Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu stanowią pozostałości po działającej niegdyś warowni, która była najstarszą warownią krzyżacką, jaka działała na obszarze całej Ziemi Chełmińskiej. Wybudowany zamek miał pełnić konkretne funkcje- był doskonałą bazą wypadową w trakcie ataku na Prusów oraz tworzenia na ich ziemiach państwa zakonnego.
             Budowę zamku, którego ruiny znajdują się obecnie w Toruniu, rozpoczęto w XIII wieku. Całość składała się z zamku głównego, przedzamczy oraz przedmurza. W 1454 roku miało miejsce powstanie zbrojne przeciwko zakonowi, co było przyczyną jego częściowego zniszczenia i zdobycia przez mieszczan Starego Miasta. To z kolei pociągnęło za sobą w konsekwencji wybuch wojny trzynastoletniej. Dziś, odkopane spod gruzu ruiny zamku , są pomnikiem upamiętniającym zakończoną sukcesem wojnę z Zakonem, a także ponowne włączenie Torunia do granic Państwa Polskiego. Mówi dziś o tym tablica pamiątkowa, która znajduje się przy wejściu do zamku.   
             Długie prace archeologiczne pozwoliły na odsłonięcie przyziemia zamku głównego oraz fragmentów arkadowego krużganka i sklepionych piwnic. Prace archeologiczne umożliwiły również na wydobycie wielu detali dekoracyjnych, wśród których znalazły się płytki ceramiczne, profilowane cegły oraz fragmenty dekoracji maswerkowej. Do Najlepiej zachowanych części zamku zalicza się dzisiaj sanitarną wieżę Gdanisko, która pochodzi z okresu początku XIV wieku. W dobrym stanie pozostał również średniowieczny mur z arkadami, hurdycją oraz blankami, który tworzył wschodnią część zamku. Wśród dobrze zachowanych części budowli znajduje się również podziemie zamku głównego, w którym znajdowało się swojego czasu Muzeum Historii Zamku.
              Toruński Zamek Krzyżacki różnił się  nieco od innych budowli tego rodzaju. Odróżniał go przede wszystkim fakt, iż nie był zbudowany na planie prostokąta, natomiast podkowy. Nie do końca wiadomo, w którym dokładnie roku, rozpoczęto wnoszenie zamku. Istnieją różne daty, jednak żadna z nich nie jest potwierdzona.
             Dziś ruiny zamku są ogromną atrakcją turystyczną w Toruniu. Skrywają historię oraz fakty związane z życiem tego miasta. Turyści przyjeżdżający do Torunia udają się w stronę zamkowych ruin, uczestnicząc tym samym w lekcji wspaniałej historii, która ściśle związana jest z tym miastem. Turyści mogą zwiedzać ruiny zamku codziennie w godzinach od 10 do 18 w okresie od marca do października. Na miejscu mogą zobaczyć również ciekawe wystawy. Do stałych wystaw znajdujących się na terenie zamkowych ruin należą: Gdanisko, Podziemia, Zbrojownia, Mennica. W 2013 roku uruchomiono również nową atrakcję zamku, którą jest widowisko światło-dźwięk, opowiadające o historii tego miejsca. Tak przygotowany spektakl przekazuje ogromną dawkę wiedzy w rzeczywiście niebanalnej formie.

Pogoda Toruń

Dzisiaj

-1
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-5 °C

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...