Planetarium, Orbitarium i Geodium

            Chyba większości nas miasto Toruń kojarzy się z postacią Mikołaja Kopernika. To właśnie na terenie Torunia, urodził się wiele lat temu ten, słynny dziś na całym świecie, naukowiec. Wiedza i prowadzone badania, którymi podzielił się ze światem Mikołaj Kopernik, nie pozostała do dzisiaj bez znaczenia dla Torunia. Na terenie miasta znajdują się dziś obiekty, które ściśle związane są właśnie z postacią Kopernika. Tych wszyscy, którzy podzielają pasję Mikołaja Kopernika interesują się astronomią, Toruń zaprasza do odwiedzin w planetarium imienia Władysława Dziewulskiego.
             Toruńskie planetarium znajduje się dzisiaj w XIX wiecznym gmachu, który funkcjonował niegdyś jako miejska gazownia. Planetarium w Toruniu posiada dwie sale, które istnieją pod różnymi nazwami Orbitarium i Geodium. Odwiedzający pierwszą salę planetarium mogą podziwiać mierzącą 15 metrów średnicy kopułę, która jest platformą do prezentowanych seansów na temat wszechświata. Siadając w wygodnym fotelu można zobaczyć naprawdę wiele. A wszystko za sprawą dziesiątki projektorów, w które wyposażone jest planetarium. Noc polarna, widok Ziemi z Księżyca oraz wiele zjawisk zachodzących w kosmosie to tylko niektóre atrakcje, których możemy spodziewać się podczas odwiedzin w toruńskim planetarium. Patrząc na kopułę planetarium, zobaczyć można układ wszystkich, 600 gwiazd, które są widoczne gołym okiem. W toruńskim planetarium prezentowane są również inne różne seanse, które obejmują właściwie cały zakres wiedzy astronomicznej. Za serce planetarium śmiało uznać  można projektor RFP, który umożliwia na odtworzone wyglądu nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i w dowolnej chwili. Projektor swoje miejsce znalazł na samym środku Sali, a dookoła niego znajduje się 196 miejsc siedzących. Ogromną sensację wśród odwiedzających planetarium wzbudza również interaktywny model sondy kosmicznej Cassini. Orbitarium to fantastyczny sposób na to, by popularyzować wiedzę w kosmosie. Treść ukryta w tak fantastycznej formie trafia do wszystkich.
            Niemałego kalibru atrakcje na odwiedzających planetarium czekają również w drugiej sali- Geodium. Tam podziwiać można interaktywną wystawę, która poświęcona została planecie Ziemi oraz wielu zjawiskom zachodzącym w jej wnętrzu.
           Toruńskie planetarium to cel wielu wycieczek szkolnych, podczas uczniowie mają możliwość zdobycia cennej wiedzy. To także ogromna atrakcja dla turystów, którzy, będąc w Toruniu, bardzo często decydują się na spędzenie odrobiny czasu w tym wspaniałym planetarium.
           Toruńskie planetarium imienia Władysława Dziewulskiego posiada dziś swoją oficjalną stronę internetową, która jest bez wątpienia jego najlepszą wizytówką. Na stronie internetowej planetarium znajduje się również wiele praktycznych informacji, które związane są z godzinami wyświetlanych seansów, cenami biletów oraz organizacją wycieczek. Takie miejsce w Toruniu to bez żadnych wątpliwości ogromna chluba dla wszystkich jego mieszkańców.

Pogoda Toruń

Dzisiaj

20
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
25 °C

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...