Krzywa Wieża

             Przyjeżdżający do Torunia turyści nie mogą liczyć na nudę. Miasto to okazuje się szczególną gratką dla tych wszystkich, którzy lubią zwiedzać. Na terenie Torunia znajduje się wiele miejsc, które mówią sporo o historii samego miasta. Jednym z zabytków jest toruńska Krzywa Wieża.
             Nazwa tej miejskiej, średniowiecznej baszty, wzięła się od jej, mierzącego 1,46m, odchyleniu od pionu. Wieża ta wybudowana została w drugiej połowie XIII wieku i była wówczas prostą, mierzącą 15 metrów basztą obroną. Stanowiła ona część systemu murów obronnych i posiadała czterościenne fundamenty. Otwory w jej bocznych ścianach stanowiły strażniczy ganek, który łączył wieżę z pozostałymi murami obronnymi. Wieża posiadała niedociągniętą do końca ścianę od strony miasta. Brak wewnętrznej ściany nie był przypadkowy, bowiem ułatwiał wciąganie potrzebnej amunicji. Dlaczego jednak dzisiaj ta toruńska wieża nazywana jest krzywą? Otóż wszystko jest sprawą piaszczysto-gliniastego podłoża, na których ustawiono fundamenty wieży oraz rzecz jasna ją samą. Ciężar baszty spowodował osunięcie się piasków, co było przyczyną jej pochylenia. Dokładne odchylenie wieży zmierzone zostało w 2007 roku. Odnotowana wówczas wartość równą 146,171 cm (wartość ta dotyczy odchylenia od piony szczytu baszty). Dzisiaj wieża nie pełni już swoich poprzednich funkcji. Obrona miasta przed nieprzyjacielem przestała być jej zadaniem w okresie XVIII wieku. W momencie, gdy wieża przestała już pełnić funkcje obronne, postawiono do końca czwartą ścianę i wyrównano stropy. Wieża posiadała wówczas nową już funkcję- była wykorzystywana jako karcer dla kobiet. Wykorzystanie wieży ulegało z czasem kolejnym zmianom. W okresie wieku XIX wieżą została zagospodarowana (po odpowiedniej przebudowie) jako kuźnia i mieszkanie dla rusznikarza. Później baszta posiadała już tylko funkcje mieszkalne, co wiązało się z wymianą gotyckiego, czterospadowego dachu na nowy. Wieża od zawsze pełniła niezwykle ważną rolę w życiu Torunia. Najważniejszą jej rolą była rzecz jasna obrona, jednak również potem nie była bez znaczenia. Dawna baszta obronna stała się w latach 60 XX wieku siedzibą kilku stowarzyszeń kulturalnych. W okresie lat 70 i 80 w wieży mieścił się Oddział Polskiego Stwoarzyszenia Jazzowego i Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. W międzyczasie wnętrze wieży zagospodarowane było także jako kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami. Dziś Krzywa Wieża znana jest mieszkańcom Torunia jako Toruńska Agenda Kulturalna oraz kawiarnia, która swoją nazwę zaczerpnęła od nazwy wieży- Krzywa Caffe.
              Wieżę uznaje się dzisiaj za jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie całego Starego Miasta. Jest to również jedna z największych wizytówek całego Torunia. Turyści, którzy mają okazję stanąć pod Krzywą Wieżą mogą sprawdzić swą niewinność. Aby to uczynić, należy oprzeć się plecami o pochyły mur, dotykając piętami jego cegieł i wyciągając swoje ręce przed siebie. Utrzymanie takiej pozycji przez dłuższa chwile mówi o tym, że nasze sumienie jest całkiem czyste.

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...