Kościół Najświętszej Marii Panny

Każdy, kto miał okazję przebywać na terenie Torunia, doskonale wie, jak przepiękną zabudową i architekturą może poszczycić się to miasto. Jedną z budowli, która przyciąga wzrok przebywających na terenie Torunia turystów, jest z pewnością Kościół Najświętszej Marii Panny. Kościół ten jest jedną z trzech gotyckich świątyń, jakie udało się zachować w zespole staromiejskim Torunia. Kościół Najświętszej Marii Panny zdobi obszar Starego Miasta, a jego najbliższe otoczenie stanowią ulice Panny Marii, Piekary oraz Franciszkańska.   
             Na szczególną uwagę zasługuje architektura tej świątyni. Jest trójnawowy kościół bez wieży, murowany z cegły. Prezbiterium na wydłużony kształt, a wschodnią elewacje budowli zdobią ośmioboczne wieżyczki. Korpus budowli to zwarta bryła, przykryta dwuspadowym dachem. Smukłe, wąskie okna umieszczone we wszystkich elewacjach kościoła, tworzą jego niepowtarzalny charakter. Górna cześć elewacji świątyni zdobiona jest dodatkowo przez ceramiczny fryz przedstawiający motyw czteroliścia. Ten przepiękny kościół pofranciszkański to prawdziwa chluba architektoniczna nie tylko samego Torunia- ma on ogromne znacznie w rozwoju architektury gotyckiej całego Pomorza. Na wzór Kościoła Najświętszej Marii Panny, powstał potem późnogotycki, pofranciszkański kościół znajdujący cię w Gdańsku. Do dziś we wnętrzu kościoła podziwiać można część zachowanego, gotyckiego wyposażenia. Do ważniejszych elementów, tworzących wystrój wnętrz tej toruńskiej świątyni należą z pewnością dębowe stalle pochodzące z okresu XV wieku, które dekorowane są motywami maswerkowymi, pochodząca z drugiej połowy XIV wieku, rzeźba Chrystusa w grobie, późnogotycki krucyfiks, a także fragmenty witraży z XIV wieku. Wchodząc do świątyni nie sposób nie zwrócić również uwagi na przepiękne malowidła ścienne, na których widnieją postaci świętych, Chrystusa Bolesnego, Matkę Boską Bolesną. Malowidła te śmiało można uznać za jedne z najwybitniejszych osiągnięć polskiego malarstwa średniowiecznego. Przez czas, w którym kościół był w rękach protestantów, w jego wnętrzu także pojawiło się wiele, niezwykle cennych dziś, elementów. Należy wspomnieć tu przede wszystkim o przedstawiających mieszczan epitafiach, wśród których, za najcenniejsze ze względów artystycznych, uważa się te, przedstawiające rodzinę Neisserów w okresu wieku XVI (na epitafium widać najstarszą, zachowaną panoramę Torunia).
             Dziś Kościół Najświętszej Marii Panny, nazywany bardzo często przez mieszkańców Torunia Kościołem Mariackim, to niekwestionowana chluba architektoniczna dla tego miasta. Stanowi także ogromną atrakcję turystyczną. Każdego roku świątynia odwiedzana jest przez wielu turystów, którzy zachwycają się nad architekturą kościoła oraz jego niesamowitym wystrojem wnętrz. W murach Kościoła Najświętszej Marii skrywa się piękna historia franciszkanów, którzy, według zapisków, przybyli do Torunia w pierwszej połowie XIII wieku. Również sama budowa kościoła posiada własną historię, w którą także z pewnością warto jest się nieco zagłębić, zwiedzając tą przepiękną katedrę.

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...