Fontanna Cosmopolis

             Toruń to przepiękne miasto, które każdego roku odwiedzane jest przez naprawdę wielu turystów. Miasto może poszczycić się wieloma obiektami, które śmiało uznać można za jego wizytówki. Na szczególną uwagę zasługują również toruńskie fontanny, a konkretnie fontanna Cosmopolis.
            Fontanna ta znajduje się na Placu Rapackiego i jest dziś najpopularniejszą fontanną w całym mieście. Fontanna Cosmopolis została stworzona w 2008 roku według koncepcji polskiego rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. W ostatecznie stworzonej fontannie Cosmopoli zawartych zostało jednak wiele zmian, dlatego nie funkcjonuje dziś ona pod nazwiskiem tego rzeźbiarza (twórca sam odmówił sygnowania jej własnym nazwiskiem).
Fontannę tworzy 113dysz wodnych. Zostały one ułożone w kształt koła, który ma symbolizować układ słoneczny. Strumień tryskający z dysz może osiągnąć aż 5 metrów wysokości. Wszystkie z nich podświetlone są dodatkowo kolorowymi strumieniami światła. Taka postać fontanny robi ogromne wrażenie podczas, emitowanych w okresie letnim, pokazy światła i dźwięku. Muzyka, w rytm której kolorowe wiązki światła wirują z unoszącymi się strumieniami wody, została skomponowana specjalnie dla tej fontanny. Jest to otwór funkcjonujący pod tytułem Cosmopolis, a jego twórcą jest Krzesimir Dębski- urodzony w 1953 roku, polski muzyk i kompozytor. Fontanna Cosmopolis wraz z zieleńcem, w którym się znajduje, nosi dziś imię Lucjana Broniewicza- nieżyjącego już, dyrektora Planetarium w Toruniu.
             Spektakle jakie odbywają się na Placu Rapackiego za sprawą tej niesamowitej fontanny potrafią wprawić w ogromne wrażenie. Każdego roku, w okresie letnim,  o ściśle określonych godzinach przez fontanną ustawia się tłum zaciekawionych turystów, którzy podziwiają koncertującą fontannę (dokładne godziny odbywających się spektakli oraz okres, w którym odbywają się one codziennie, znaleźć można w internecie). Pokaz świateł i dźwięku pozwala na chwile prawdziwej refleksji, z której bardzo chętnie korzystają przechodnie. Toruń słynie z wielu przepięknych miejsc, jednak rzadko mówi się o przepięknej fontannie Cosmopolis, którą także może dziś poszczycić. Będąc w Toruniu, warto udać się w kierunku Planu Rapackiego i przystanąć na chwilę przy niesamowitych światłach fontanny, które wraz z lecącą w tle muzyką, tworzą prawdziwe, uliczne przedstawienie.

Pogoda Toruń

Dzisiaj

26
Wiatr:
12 km/h
Opady:
16.5 mm
T. odczuwalna:
30 °C

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...