Dom Kopernika

           Toruń to miasto, które oferuje odwiedzającym go turystom wiele atrakcji. To, z czym głownie kojarzy nam się to przepiękne miasto jest postać Mikołaja Kopernika, który ma zresztą na jego terenie swój dom. Dom Mikołaja Kopernika gości każdego roku całe mnóstwo turystów, którzy, zainteresowani historią tego niesamowitego miasta, chcą dowiedzieć się również czegoś na temat tego słynnego naukowca.
Muzeum Mikołaja Kopernika zostało utworzone w drugiej połowie XX wieku (w 1960 roku).    
          Obecnie muzeum mieści się we wnętrzu dwóch gotyckich kamieniczek. Przed wieloma laty były one własnością słynnego Mikołaja Kopernika, który żył w Toruniu od około 1456 roku. To właśnie w Toruniu znalazł miłość swojego życia- Barbarę Watzenrode, z którą zawarł związek małżeński.  Zbiory poświęcone postaci Mikołaja Kopernika są naprawdę bogate. Znajdujące się dziś we wnętrzu kamienic wystawy to nie lada gratka dla wielu turystów. Do stałych, poświęconych życiu tego słynnego, polskiego astronoma, zalicza się następujące: Mikołaj Kopernik – życie i dzieło", "Pracownia uczonego", "Makieta miasta Torunia z czasów M. Kopernika" .
             Kamienice tworzące muzeum to nie tylko ogromna wartość związana ze znajdującymi się tam zbiorami. Mają one również bardzo duże znaczenie stylistyczne. Odwiedzający muzeum mogą dowiedzieć się dodatkowo wiele na temat mieszczańskich wnętrz z okresu od XVI do XIX wieku, a także drugim ważnym obok postaci Mikołaja Kopernika symbolem  miasta- toruńskim piernikarstwem.
             Pierwsza z wystaw- przedstawiająca kulturę mieszczańską Torunia w czasach Mikołaja Kopernika mieści się w XV-wiecznej kamienicy, której wnętrze zostało starannie odtworzone na wzór tamtejszego mieszkalnictwa. Głównym pomieszczeniem w domu jest, mierząca około 5 metrów wysokości, sień, która była wykorzystywana zarówno w celach mieszkalnych jak i handlowych.
             Uwagę turystów odwiedzających Muzeum Mikołaja Kopernika, przyciąga również makieta średniowiecznego Torunia. Oglądaniu makiety towarzyszy 18 minutowy spektakl dźwiękowy, od którego rozpoczyna się zwiedzanie Muzeum Mikołaja Kopernika. 
            Kolejną stałą wystawą, którą można podziwiać w muzeum jest ta, która najlepiej przybliża życia Mikołaja Kopernika. Wystawa zdradza bardzo dużo odnośnie jego domu, środowiska rodzinnego, okresu badań i nauki oraz lat twórczej samotności, która była jedyną towarzyszką astronoma we Fromborku. Całą wystawę można podzielić na 6 różnych części, które zajmują wnętrze dwutraktowej kamienicy.
             Mówiąc o Toruniu, nie sposób nie wspomnieć o piernikach. Tym słodkim wypiekom także została poświęcona wystawa w Muzeum Mikołaja Kopernika. Odpowiednio zaaranżowana scenografia pozwala zobaczyć, jak wyglądało miejsce pracy prawdziwego mistrza piernikarskiego. Wystawa umożliwia również przyjrzenie się warsztatowi snycerskiemu, który został odtworzony na podstawie późnośredniowiecznych malowideł oraz rzeźb.

Pogoda Toruń

Dzisiaj

6
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
3 °C

Galeria zdjęć Toruń

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Toruń

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...