Przewodnik Tłumaczów

              Tłumaczów to wieś znajdująca się na obszarach administracyjnie wydzielonego województwa dolnośląskiego. Wieś zajmuje tereny powiatu kłodzkiego i jest przydzielona wraz z innymi jednostkami miejskimi i wiejskimi do gminy Radków. Jeśli chodzi o geograficzne położenie tej dolnośląskiej wsi to należy przyznać, że jest ono niezwykle atrakcyjne. Wieś usytuowana jest na granicy pomiędzy Górami Suchymi, będącymi pasmem Gór Kamiennych należących do Sudetów środkowych, a Obniżeniem Ścinawki, będącym mezoregionem pomiędzy Górami Kamiennymi i Stołowymi. Tłumaczów zlokalizowany jest także nad rzeką Ścinawką, która jest jedną z rzecz przepływających przez Sudety Środkowe i stanowi lewy dopływ Nysy Kłodzkiej. Długość tej rzeki to 62 kilometry cieku, który rozciąga się zarówno na terenie Polski (województwo dolnośląskie) jak i przez obszary należące do Czech. Tłumaczów leży u podnóża Grudzienia - wzgórza będącego najwyższym punktem Obniżenia Ścinawki należącego do Sudetów. Przez wiele lat w Tłumaczowie funkcjonowało przejście graniczne z Czechami. Istniało ono zarówno dla ruchu osobowego jak i rowerowego. Pieszo można było udać się z Tłumaczowa do czeskiej miejscowości Otovice, zaś przekraczając granicę z Czechami w Tłumaczowie na rowerze znajdywało się w miejscowości o nazwie Sonov. Niedaleko od wsi Tłumaczów jest również do przepięknego skalnego miasta należącego do Czech.

               Z miejscowości Tłumaczów rozciągają się niesamowite krajobrazy, które tworzy takie a nie inne jego usytuowanie. Przepiękne widoki podziwiać można z Góry Gradzień, dzięki której zobaczyć można zarówno polską jak czeską część Gór Stołowych. Walory przyrodnicze podziwiać można również w znajdującym się niedaleko Parku Narodowym Gór Stołowych, gdzie w zwartych kompleksach leśnych tworzących park dostrzec można mnóstwo przeróżnych gatunków zarówno świata roślinnego jak i zwierzęcego. Tłumaczów jest stosunkowo małą wsią i raczej nie dysponuje obiektami o wartości zabytkowej, które mogłyby być szczególnie atrakcyjne pod względem turystycznym. Ważną budowlą na terenie tej dolnośląskiej wsi jest jednak kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła, który pochodzi z 1661 roku i jest budowlą wykonaną w barokowym stylu architektonicznym. W celu zwiedzania warto udać się w okoliczne miejscowości. Ciekawą alternatywą może okazać się odwiedzenie pobliskich Wambierzyc, w których znajduje się przepiękna bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Sanktuarium wambierzyckiej Królowej Rodzin). Świątynia została wzniesiona wskutek prac budowlanych mających miejskie w pierwszej połowie XVIII wieku, a najbardziej charakterystycznym jej elementem jest z pewnością znajdująca się w jej wnętrzu figura Wambierzyckiej Królowej Rodzin, która pochodzi z okresu wieku XIII.

Udając się nieco dalej od Tłumaczowa trafić można także do trochę większych miejscowości. Odwiedzić można na przykład szereg miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, takich jak na przykład Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy też Duszniki-Zdrój. Ta dolnośląska wieś jest z pewnością fenomenalnym miejscem do odszukania ciszy, spokoju i harmonii. Pozwala oderwać się od codziennego miejskiego zgiełku, który tak wielokrotnie jest nieodłącznym elementem naszego życia.

Pogoda Tłumaczów

Dzisiaj

13
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
13.5 °C

Mapa Tłumaczów