Przewodnik Teresin

Teresin jest wsią położoną w województwie mazowieckim, znajdującą się nieopodal Warszawy. Znajduje się w powiecie sochaczewskim, w gminie Teresin, której to jest siedzibą. Miejscowość ta leży przy krajowej drodze numer 2. W chwili obecnej wieś zamieszkuje około 2500 mieszkańców. Nazwa Teresin pochodzi od imienia córki księcia Radziwiłła – Teresy.

Na terenach Teresina osadnicy pojawili się przeszło 1000 lat temu, o czym mogą zaświadczyć wykopaliska monet z XI wieku. Przez wiele wieku Teresin należał do ziem książąt mazowieckich, jednak zmieniło się to w połowie XIV wieku, kiedy to miejscowość została włączona do Korony Polskiej. W następnych stuleciach region rozwijał się spokojnie, większe ożywienie gospodarcze nastąpiło w XIX wieku, czego efektem było założenie przez warszawskich bankierów oraz handlowców cukrowni w pobliskim Szymanowie.

Majątek ziemski, na terenie którego znajduje się obecnie Teresin, miał w przeszłości wielu właścicieli. Poczynając od księcia Radziwiłła, poprzez Mieczysława Epsteina, następnie księcia Władysława Druckiego-Lubeckiego i kończąc na jego synu – Janie. Jan Drucki – Lubecki w latach 20. XX wieku zaczął parcelować swój majątek. W 1927 przekazał kawałek ziemi na założenie klasztoru i w tym miejscu powstał Niepokalanów (klasztor w Niepokalanowie został ustanowiony przez Maksymiliana Marię Kolbę), znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Teresina. Dzielenie gruntów trwało przez najbliższych kilkanaście lat, głównie na terenach oddalonych na ‘bezpieczną’ odległość od pałacu księcia. Obecnie tereny te ze względu na sąsiedztwo Warszawy jak i ładną okolicę stanowią łakomy kąsek dla wielu osób.

Największym zabytkiem Teresina jest bez wątpienia pałac Epsteinów. Znajduje się on na skraju lasu w południowej części Teresina i należał niegdyś do jednej z najbogatszych rodzin bankierskich Królestwa Polskiego – rodziny Epsteinów. Pałac wybudowany został przed 1848 rokiem według projektu Adolfa Adama Loewe'go dla Hermana Epsteina.  Następnie budowę rozebrano do fundamentów i w latach 1896-1899 został na nich zrealizowany nowy bogato zdobiony, neobarokowy, istniejący po dzień dziś pałac według projektu Franciszka Arueuf'a. Wraz z oficyną z II połowy XIX wieku tworzy on interesujący, ze względu na arkadową, zadaszoną galerię łącznikową, zespół pałacowy.  Od 1909 roku  aż do II wojny światowej pałac należał do rodziny Druckich-Lubeckich. Wokół budowli znajduje się rozległy park krajobrazowy z połowy XIX wieku. Powstał on zapewne w miejscu wcześniejszego parku. Łączy się on z otaczającym go lasem. Na terenie przypałacowym zobaczyć można piękny starodrzew, m.in. pomniki przyrody: tulipanowiec, buk pospolity, dąb szypułkowy. W sumie na terenie parku i lasu rośnie grupa 24 dębów szypułkowych.

W okolicach Teresina znajduje się także warty zobaczenia Klasztor Franciszkanów z Muzeum o. Maksymiliana Kolbego. Przy stacji kolejowej Teresin – Niepokalanów można obejrzeć pomnik  postawiony przez mieszkańców gminy tragicznie poległym w tym miejscu więźniom Pawiaka, pochodzącym z powiatu sochaczewskiego.

Mapa Teresin