Przewodnik Szczytno

               Szczytno to znane wszystkim, liczące około 25 tysięcy mieszkańców miasto w województwie warmińsko – mazurskim. Położone jest nad dwoma jeziorami: Domowym Dużym, nazywanym także Długim, oraz Domowym Małym.
               Historia powstania Szczytna sięga już czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to na jego terenie znajdowała się pochodząca z 1266 roku wieża strażnicza, a w późniejszym czasie zamek krzyżacki. Prawa miejskie Szczytno oficjalnie uzyskało dnia 12 czerwca 1723 roku. Po etapie licznych klęsk – epidemii, pożarów oraz wojennych zniszczeń, miasto przeżywało swój prawdziwy rozkwit w XIX wieku. Po raz kolejny całkowicie zdewastowane w czasie I wojny światowej miasto odbudowano już w typowym miejskim układzie urbanistycznym. Kolejna, II wojna światowa, przyniosła już nieco mniejsze straty dla tych terenów, jednak zniszczenia przez wiele lat naprawiano.

Do najważniejszych atrakcji Szczytna zdecydowanie należą:
·    ruiny wzniesionego w XIV wieku zamku krzyżackiego, które obecnie obejmuje ratusz miejski z liczącą 46 metrów wieżą;
·    kościół ewangelicko – augsburski, początkowo powstały jako drewniana budowla w XV wieku, odbudowywany i rekonstruowany swoją obecną formę utrzymuje od XVIII wieku;
·    założony w 1815 roku cmentarz żydowski, na którego terenie do dzisiaj zachowały się ślady naziemne 202 grobów;
·    browar zbudowany w 1898 roku przez niemieckiego piwowara Fryderyka Dauma. W skład całego kompleksu, wpisanego w 1996 roku do rejestru zabytków, wchodzą: browar, dom właściciela browaru oraz bramy wjazdowe.
·    gmach sądu i aresztu, pochodzące z lat 1867 – 1869.

Do innych wartych zainteresowania obiektów zalicza się także zbudowaną w 1908 roku wieżę ciśnień, budynek Poczty z 1892 roku, urząd skarbowy z 1885 roku, Chatę Mazurską z połowy XIX wieku oraz Dom Polski, w którym znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone ludziom i instytucjom zaangażowanym w ruch polski na Mazurach.

               W mieście odbywają sie m.in. wpisane w ostatni weekend lipca trzydniowe święto o nazwie "Dni i Noce Szczytna", przypadające na 24 lipca Święto Policji, Wybory Miss Szczytna, a także liczne wystawy artystyczne, koncerty i lokalne imprezy takie jak: Dni Kresowe, Funki Wianki, czyli impreza o tematyce ludowej, inaugurująca Lato Kulturalne w Szczytnie.
W latach 2004 – 2009 w Szczytnie odbywał sie również festiwal rockowo-metalowy Hunter Fest, którego organizatorem i gospodarzem był pochodzący z tego miasta zespół Hunter. W czasie sześciu lat festiwalu wystąpiły tu m.in. znane wszystkim wielbicielom muzyki rockowej gwiazdy takie jak: Acid Drinkers, Hurt, Dezerter, Kult, Hey, Frontside, Totentanz czy również Katatonia, znana z zespołu Nightwish Tarja Turunen oraz Motörhead.
              W Szczytnie mieści sie również Miejski Dom Kultury oraz Wyższa Szkoła Policji, której historia sięga 1954 roku, a której siedziba mieści sie w budynku pochodzącym z1886 roku.
               Ze Szczytna pochodzi m.in. gitarzysta i wokalista Czerwonych Gitar, Krzysztof Klenczon. Poświęcony pochowanemu tu w 1981 roku artyście pomnik znajduje się obecnie przed Miejskim Domem Kultury.

Mapa Szczytno

Galeria zdjęć Szczytno

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl