Przewodnik Szczyrk

Szczyrk to niewielkie miasto o charakterze turystyczno – wypoczynkowym, leżące w województwie śląskim.

 O osadnictwie na tych terenach pierwszy raz napisano w XV wieku. W 1630 roku, dla potrzeb podatkowych, dokonano pierwszego spisu ludności Szczyrku. Szczyrkowianie zajmowali się uprawą ziemi, karczowaniem lasów, pasterstwem, hodowlą i myślistwem. Rozwój turystyki nastąpił tu dopiero po I wojnie światowej, a pierwszymi bazami noclegowymi były austriackie koszary. W 1924r. na Skrzycznem (1257 m n.p.m.) powstał schron turystyczny dla narciarzy. Prawa miejskie Szczyrk uzyskał w 1973r.

 

Wartymi uwagi obiektami w Szczyrku, związanymi głównie z religią, są;

  • Sanktuarium Maryjne, będące miejscem licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka. Według podań w 1894 roku miało mieć tu miejsce cudowne objawienie Matki Bożej. Z powodu wojny, rozpoczętą w 1912 roku budowę sanktuarium ukończono dopiero po I wojnie światowej, a ostatecznie w 1954 roku;

  • Parafia św. Jakuba założona w 1797 roku, w skład w której wchodzi Sanktuarium Maryjne oraz drewniany kościół parafialny z 1800 roku;

  • cmentarz (nazywany potocznie Wiezikową Kępką), założony w 1848r. w związku z nasilającymi się epidemiami tyfusu; na cmentarzu znaleźć można pomniki z białego marmuru oraz groby żołnierzy z I i II wojny światowej i groby sportowców;

  • wybudowana w 1829r. Kapliczka u Bienków, w której znajdują się przedmioty liturgiczne pochodzące z 1833 roku.

 

Sport w Szczyrku skupia się głównie wokół narciarstwa. Popularnymi formami jego uprawiania są tu skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, kombinacja norweska oraz snowboard. W 2009 roku odbył się tutaj IX Zimowy Europejski Festiwal Młodzieży "Śląsk-Beskidy 2009", podczas którego można było wziąć udział w wielu sportowych zmaganiach.

Obiektami sportowymi w Szczyrku są m.in. nieczynny już kompleks skoczni narciarskich Biła oraz działający Skalite - kompleks skoczni narciarskich zlokalizowany na stoku góry Skalite, korty tenisowe, naturalne tory saneczkarskie, a także działający od 2010r. tor curlingowy. Coś dla siebie znajdą tu również wielbiciele mountainboardingu.

Szczególne zainteresowanie wzbudza Centralny Ośrodek Sportu, gdzie można spotkać najwybitniejszych polskich i zagranicznych sportowców, w tym medalistów igrzysk olimpijskich. Odo kompleksu sportowego należą baseny, boiska, wyciągi, a także wspomniany zespół skoczni narciarskich SKALITE czy skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

 

Na turystów odwiedzających Szczyrk i okolica czeka wspaniale przygotowana baza noclegowa, wybudowana w latach 1958-59 kolej linowa z wyciągiem krzesełkowym na najwyższy szczyt Beskidu - Skrzyczne oraz Beskidzka Galeria Sztuki. W mieście organizowany jest też Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Nierozerwalnie z miastem związani są lokalni artyści, tacy jak: rzeźbiarz Józef Więzik, twórca scenek rodzajowych, grajków, płaskorzeźb o tematyce ludowej i sakralnej; Stanisław Gilowski, rzeźbiarz, tworzący figurki zbójników, górali, scenki rodzajowe, szopki oraz świątki; a także Wiktoria Laszczak, hafciarka.

Mapa Szczyrk

Galeria zdjęć Szczyrk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl