Przewodnik Szczepanów

                    Szczepanów jest miastem należącym administracyjne do województwa dolnośląskiego. Przynależy do gminy Lubawka i jest częścią powiatu kamiennogórskiego. Gmina Lubawka jest tworzona również przez takie miejscowości jak Błażejów, Błażkowa, Bukówka, Chełmsko Śląskie, Jarkowice, Miszkowice, Niedamirów, Okrzeszyn, Opawa, Paczyn, Paprotki, Stara Białka, Uniemyśl. Gmina Lubawka graniczy z następującymi gminami: Kamienną Górą oraz Mieroszów. Znajduje się również na granicy z Republiką Czeską. Wszystkie miejscowości tworzące gminę Lubawkę zajmują łączną powierzchnię nieco ponad 138 kilometrów kwadratowych, z czego połowę stanowią użytki rolne, a 42% powierzchni zajmują obszary zalesione. Całkowita powierzchnia gminy stanowi również prawie 40% obszaru zajętego przez powiat kamiennogórski. Funkcję siedziby gminy pełni miasto o tej samej nazwie, a jest ona powiązana z wywodzącym się z języka słowiańskiego słowem tłumaczonym na polski jako „lubić”.

                       Należąca do gminy wieś Szczepanów jest przykładem wsi typu ulicowo-placowego. Wywodzi się ona ze średniowiecza i jest dla powstających w tym okresie wsi typowym jej przykładem. Zabudowa na terenie Szczepanowa jest zwarta, co jest także kolejny elementem charakteryzującym wsie typu ulicowo-placowego. Taka zabudowa wsi pochodzi z okresu XIX-XX wieku. Na terenie wsi znajduje się także młyn, który jest konstrukcją powstałą wiele lat temu i dzisiaj zagospodarowaną jako zagroda turystyczna. Ten Śleżański młyn jest niewątpliwie bardzo atrakcyjną opcją noclegową dla przyjeżdżających do Szczepanowa turystów. Na terenie obiektu mieści się również restauracja, w której można skorzystać z usług gastronomicznych. W miejscu tym bardzo często organizowane są również różnego rodzaju imprezy. Na jego terenie można również skorzystać z dodatkowej atrakcji jaką jest stadnina koni. Okolice Szczepanowa to bardzo malownicze i urokliwe zakątki, które także bardzo entuzjastycznie odwiedzane są przez przyjeżdżających w te rejony turystów. W zasięgu około 25 kilometrów od Szczepanowa można udać się w kierunku takich miejscowości jak na przykład Sobótka czy też Świdnica. Większym miastem, który znajduje się w pobliżu jest również przepiękny Wrocław.

Okolice Szczepanowa to wiele atrakcji. Jako przykład podać można znajdujący się niedaleko Zalew Mietków, który jest obecnie miejscem występowania wspaniałych i bardzo unikatowych gatunków ptaków. Warto udać się również w stronę Jaworzyny Śląskiej, w której znajduje się niezwykle ciekawy skansen lokomotyw. Kolejną atrakcją może być Zamek Grodno zlokalizowany na terenie Zagórza Śląskiego. Ze Szczepanowa w bardzo łatwy sposób można dotrzeć także mało przetartym dotąd zielonym szlakiem na szczyt góry Ślęży, z którą powiązanych jest wiele bardzo ciekawych historii i legend. Mimo niewielkich rozmiarów, Szczepanów jest wsią o niezwykle urokliwym charakterze. We wsi istnieje wiele zakątków, których odkrycie pozwala na prawdziwy zachwyt nad tym do daje natura. Malownicze zakątki Szczepanowa w naturalny sposób zdobione są przez pomniki przyrody, co w fenomenalny sposób jeszcze bardziej podkreśla charakter tej dolnośląskiej wsi.

Pogoda Szczepanów

Dzisiaj

1
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-2 °C

Mapa Szczepanów