Przewodnik Świdnica

Świdnica jest miejscowością, która zajmuje południowo-zachodnią część Polski. Bardzo często miasto to nazywane jest sercem Europy, co także bardzo ściśle powiązane jest z jego usytuowaniem - w bezpośrednim sąsiedztwie Świdnicy znajduje się autostrada A4, która jest ważnym elementem tworzącym jeden z europejskich szlaków komunikacyjnych. Jeśli chodzi o geograficzne położenie Świdnicy to usytuowana jest ona u podnóża Sudetów oraz Gór Wałbrzyskich. Zajmuje również obszar Równiny Świdnickiej. Na całym Dolnym Śląsku Świdnica jest miastem zajmującym jedną z największych powierzchni (miasto zajmuje około 21 kilometrów kwadratowych powierzchni). Świdnica może się pochwalić, liczącą sobie ponad 700 lat, historią. To historyczne miasto miało niegdyś typowy kupiecki charakter, pełniło również funkcję jednej ze stolic byłego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

               Jako centrum całej Świdnicy uważa się Stare Miasto. Jego obszary zaczęły się kształtować w okresie średniowiecza i przez kolejne lata do dnia dzisiejszego przeżywało kolejne transformacje. To co stanowi niezaprzeczalną atrakcję całego miasta to fakt, iż zarówno jego centrum - Stare Miasto, jak i obrzeża otoczone są przez aż 11 przepięknych i malowniczych parków. Świdnica ze względu na swoje geograficzne położenie jest bez wątpienia ważnym ośrodkiem turystycznym, który odwiedzany jest przez wielu przyjezdnych z różnych stron Polski. Oprócz walorów geograficznych miasto to może pochwalić się jednak także pewnymi obiektami, które sprawiają, że jego odwiedzenie jest prawdziwym rajem dla wielu turystów. Mówiąc o zabytkach Świdnicy należy wymienić pewne budowle sakralne, które w mieście tym stanowią bardzo ważne obiekty. Jedną z takich budowli jest z pewnością Kościół Pokoju pod wezwaniem świętej Trójcy, który nie tylko na terenie Świdnicy odgrywa znaczącą rolę - jest uważany także za najcenniejszą budowlę sakralną związana z sztuką protestancką całego Śląska. To także budowla, która może pochwalić się mianem największego drewnianego kościoła na terenie całego kontynentu europejskiego. Ta sakralna budowla ściśle powiązana jest z wojną trzydziestoletnią, a właściwie jej zakończeniem, podczas którego postanowiono o budowie kościoła. Kolejną niezwykle fascynującą budowlą sakralną na terenie Świdnicy, która niezwykle entuzjastyczne odwiedzana jest przez wielu turystów, jest katedra pod wezwaniem świętego Stanisława i Wacława. Ten zabytek także w sposób szczególny wyróżnia się zarówno na obszarze Śląska jak i całego kraju. Chodzi o wieżę katedry, która pod względem wysokości zajmuje na terenie Polski trzecie miejsce, a spośród obiektów znajdujących się na Śląsku jest to miejsce drugie.

Będąc w Świdnicy nie sposób nie udać się oczywiście w stronę słynnego Starego Miasta, na terenie którego znajduje się świdnicki rynek oraz ratusz. Niezwykłą ozdobę rynku, która jest dla turystów kolejną sporą atrakcją, stanowi zespół rzeźb, który jest twórczością lokalnego artysty - Georga Webera. W Świdnicy znajduje się znacznie więcej niezwykle ciekawych obiektów, które opowiadają zarówno o historii, tradycji jak i kulturze tego miasta.

Pogoda Świdnica

Dzisiaj

6
Wiatr:
12 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
1.5 °C

Mapa Świdnica

Galeria zdjęć Świdnica

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl