Przewodnik Stary Sumin

Stary Sumin, jedna z polskich wsi położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim. Administracyjnie należąca do gminy Cekcyn. Liczy niewielu mieszkańców, według różnych źródeł, jest to około dwustu osób.

Kalendarium historyczne okolic notuje zapiski już z XIV wieku, gdy w 1301 roku pojawiają się zapiski o otrzymanym od króla polskiego Wacława II Cekcynie. O powstaniu Nowego Sumina, będącego bezpośrednim sąsiadem Starego Sumina, pierwsze dokumenty mówią w roku 1828. 55 lat później, w 1883 roku założona została placówka pocztowa, obejmująca swym zasięgiem m.in. Ceckyn, Nowy i Stary Sumin oraz okoliczne miejscowości.


Stary Sumin jest idealnym miejscem na wypoczynek na wszystkich, którzy w czasie urlopu szukają przede wszystkim spokoju i kontaktu z naturą. Uroki okolicznych lasów, jezior i pól z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie każdego turysty zmęczonego codziennym życiem w mieście. Szczególnie zachęcająca jest z pewnością szeroko rozwinięta baza agroturystyczna.

Do bogatej oferty wsi zaliczyć należy możliwość odbywania pieszych i rowerowych wycieczek po okolicznych trasach, udział w zbieraniu owoców leśnych – malin, jeżyn, jagód czy również grzybów. Wielbiciele wędkarstwa z kolei z pewnością odpoczną nad brzegami pobliskich, bogatych w różnorakie okazy rybne jezior.

W okolicy wsi prowadzi kilka szlaków turystycznych, w tym 25-cio kilometrowy Lokalny Leśny Szlak Rowerowy "Do Piekiełka nad Brdą" czy Lokalny Leśny Szlak Rowerowy "Borowej Ciotki" o długości 50 kilometrów.

 

Stary Sumin należy do gminy Cekcyn, która mieszkańcom okolicznych wsi oferuje wiele atrakcji. Do najciekawszych, wartych zobaczenia, z pewnością można zaliczyć:

  • oddalony o około 25 kilometrów od Starego Sumina Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Rezerwat znajduje się nad Jeziorem Mukrzańskim;

  • znajdujący się w Cekcynie neogotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w 1869 roku.

Dużą atrakcją może być również zawitanie do uroczyska "Piekiełko" (do którego prowadzi wcześniej wymieniony szlak turystyczny), znanego głównie wielbicielom spływów kajakowych Brdą. Należy podkreślić, iż z powodu licznych głazów znajdujących się na dnie koryta rzeki nie jest to łatwa trasa. To właśnie od nich wzięła się nazwa uroczyska.

Od 30 lipca 1990 roku znajdujące się tu głazowisko uznane jest jako pomnik przyrody. Nie jet to jedyny pomnik w okolicy, w pobliskim lesie rosną także 700-letnie dęby o obwodzie dochodzącym nawet do 4 metrów.

 

Około 5 kilometrów od Starego Sumina znajduje się założona w 2005 roku Wioska Grzybowa. Znaleźć w niej można przedmioty w kształcie grzyba, kronikę pamiątkowych wpisów oraz liczne gadżety. Co roku w Wiosce odbywa się impreza pod nazwą "Święto Grzyba", w czasie której można spróbować wielu potraw.

W Cekcynie działają m.in.: Stowarzyszenie Wspierania Kultury Muzycznej "TALENT", Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Cekcyn oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości, zrzeszające chętnych mieszkańców z terenu całej gminy, w tym ze Starego Sumina.

Mapa Stary Sumin

Okoliczne miejscowości