Przewodnik Stary Licheń

W 1151 roku Piotr Dunin ustawił krzyż granitowy znacząc połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Według legendy ten krzyż został wykuty z głazów ze ścian rozebranej pogańskiej świątyni lub z posągu pogańskiego bóstwa, zwanego Lichem. Dawniej przechodził tamtędy szlak handlowy. Dzisiaj krzyż znajduje się w kaplicy na rynku w Licheniu. Jest to pierwsza wzmianka o tej miejscowości. Licheń połozony jest w Wielkopolsce, w powiecie konońskim, nad jeziorem Licheńskim. W swej historii przez około 200 lat miał prawa miejskie, a dziś jest celem dla ogromnej rzeszy pielgrzymów i turystów.

W roku 1415 biskup poznański Andrzej Łaskarz z rodu Godziembów Licheńskich ku pamięci swej matki Doroty zakłada w Licheniu parafię z kościołem pw. św. Doroty Panny i Męczenniczki. Po wygaśnięciu rodu Licheńskich miasto kupił starosta ujski Hieronim Moszczyński. Następnym znanym właścicielem jest Łukasz Gosławski herbu Nałęcz, wiadomo, że za jego czasów działała szkoła parafialna. W 1655 roku Szwedzi zniszczyli Licheń i pomordowali ludzi. Odbudowa miejscowości trwa aż do 1800 roku, właścicielami była rodzina Łąckich herbu Korzbok.

               Następna część historii Lichenia ma początek pod Lipskiem, gdzie w 1813 roku Matka Boska uratowała rannego żołnierza Tomasza Kłossowskiego, licheńskiego kowala, za co ma umieścić Jej wizerunek w ojczystych stronach dla czci publicznej. W 1818 roku Licheń kupiła rodzina hrabiów Kwileckich. W 1835 roku pożar niszczy część zabudowań kościelnych, utracono wówczas między innymi archiwum. W 1836 roku Tomasz Kłossowski znalazł obraz Matki Boskiej pod Częstochową i umieścił go w lesie grąblińskm. W 1845 roku hrabina Izabela Kwilecka położyła kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. W 1850 roku pasterz Mikołaj Siaktka ma objawienie, żeby modlić się przed cudownym obrazem o przeżycie podcas nadchodzącej epidemii. Obraz powinien być przeniesiony w godniejsze miesce. W 1852 roku wybucha epidemia cholery, wówczas biskup Michał Marszewski decyduje o przeniesieniu obrazu do kaplicy w Licheniu, a w1858 roku do nowo konsekrowanego koscioła. Podczas Powstania Styczniowego odprawiane są tu Msze św. dla powstańców. po upadku Powstania ks.Florian Kosicki zakrywa na cudownym obrazie lementy patriotyczne ( na piersi Najświętszej Maryi Panny jest rozpostarty biały orzeł w koronie). W 1903 roku w lesie grąblińskim ks. Stanisław Maniewski wybudował kaplicę. W 19221 roku przebywał tu alumn Stefan Wyszyński. W 1929 roku przeprowadzono gruntowny remont kościoła św. Doroty, w tamtym okresie w Licheniu czynnie działało wiele organizacji chrześcijańskich, koło gospodyń wiejskich, straż pożarna i drużyna harcerska. W 1940 roku, po wywiezieniu proboszcza ks. Jana Przydacza do obozu koncentracyjnego w Dachau, hitlerowcy spalili dokumentację, ograbili sanktuarium, w kościele św. Doroty urządzili obóz Hitlerjugend, ale mieszkańcom udało się ukryć cudowny obraz. W 1944 roku wychowawczyni Hitlerjugend strzela do cudownego obrazu (wkrótce potem ginie). W 1945 roku wizerunek Matki Boskiej wraca na swoje miejsce. W 1949 roku licheńską parafię objęło Zgromadzenie Księży Marianów. W 1967 roku Prymas Stefan Wyszyński ukoronował obraz koroną papieską, a papież Paweł VI obdarzył Sanktuarium przywilejem odpustu zupełnego w każdy dzień roku. W następnych latach trwają budowy kapliczek, Golgoty oraz remonty.

W 1993 roku zatwierdzony został projekt budowy nowej świątyni wg projektu Barbary Bieleckiej. Bazylikę oddano do użytku w 2004 roku. Jest to dwunasta co do wielkości świątynia na świecie. O tym miejscu można dużo pisać, ale nic nie zastąpi osobistej wizyty. To trzeba przeżyć, czli zapraszam na pielgrzymkę i ziwedzanie Lichenia.

Mapa Stary Licheń