Przewodnik Stare Jabłonki

               Stare Jabłonki to niewielka, licząca około 700 mieszkańców wieś o charakterze letniskowym położona w województwie warmińsko – mazurskim. Ulokowana jest nad malowniczym jeziorem Szeląg Mały, które liczy około 84 hektarów powierzchni.
               Historia wsi sięga II połowy XVI wieku, pierwsze wzmianki o Starych Jabłonkach pochodzą z roku 1584. Obecnie miejscowość ma charakter głównie turystyczny, ale w latach 30. XX wieku sosny z okolicznych lasów były bardzo cenione wśród przemysłu niemieckiego lotnictwa. Wówczas to wielu mieszkańców Starych Jabłonek i okolic pracowało przy ich wyrębie. W czasie II wojny światowej, w styczniu 1945 we wsi rozstrzelano 120 osób - więźniów transportowanych z obozu koncentracyjnego Soldau.

Do najciekawszych atrakcji Starych Jabłonek i gminy należą:
·    Położone około 12 kilometrów od wsi Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Z obecną Bazyliką związana jest historia objawień, jako jedynych w Polsce uznanych oficjalnie przez Kościół.
·    Zlokalizowane w lesie w Starych Jabłonkach liczne powojenne bunkry, stanowiące początek fortyfikacji Pozycji Olsztyneckiej.
·    Wybudowana w 1872 roku linia kolejowa Toruń – Olsztyn, która przecięła pod Starymi Jabłonkami toń jeziora Szeląg. Obecnie górna część·     tunelu służy transportowi, dolna pełni funkcję kanału. Dzięki wybudowanej przy nim kładce, dostępny jest również dla pieszych.

               Stare Jabłonki to niewielka miejscowość, nastawiona na wypoczynek. Swoim gościom oferuje doskonale przygotowaną bazę noclegową, skupioną głównie wokół agroturystyki. Wielbiciele wypoczynku wśród zieleni i szumu lasów z pewnością znajdą tu miejsce dla siebie. Liczne trasy turystyczne piesze i rowerowe rokrocznie przyciągają zwolenników aktywnego wypoczynku. Ponadto pobliskie Jezioro Szeląg Mały i szeroka oferta wynajmu sprzętu sprawia, że coraz częściej do Starych Jabłonek wpadają wielbiciele sportów wodnych, w tym kajakarstwa, żeglarstwa czy także wędkarstwa. Na jeziorze Szeląg Mały zlokalizowany jest początek szlaku wodnego Kanału Elbląskiego.
W ostatnich latach na popularności zyskuje także rozwijająca się prężnie turystyka konna. W przepięknych mazurskich zakątkach powstają liczne stadniny oferujące swoim gościom możliwość przejażdżek konnych oraz bryczkami.
W okolicy znajduje się także utworzony został w 1958 roku Rezerwat przyrody Sosny Taborskie. Drzewostan liczy sobie ponad 230 lat, a okazy stąd pochodzące wystawiono na wystawie światowej w Paryżu w 1900 roku.

               W Starych Jabłonkach organizowane są liczne cykliczne imprezy o charakterze lokalnym, w tym m.in.: Festiwal Ryby, Wędki i Muzyki o nazwie "Sielawa Blues" oraz odbywający się od lipca 2004 roku turniej siatkówki "Mazury Open Swatch FIVB World Tour". Dzięki swojemu zaangażowaniu i sukcesom polskich sportowców Stare Jabłonki otrzymały oficjalną nominację do organizacji Mistrzostw Świata w 2013 roku. We wsi działa również Stowarzyszenie Przyjaciół Starych Jabłonek, którego celem jest promocja i rozwój wsi Stare Jabłonki.

Osobami związanymi ze Starymi Jabłonkami są: wykładowca UWM w Olsztynie prof. Józef Szarek oraz niemiecki szlachcic hrabia Anders.

Pogoda Stare Jabłonki

Dzisiaj

10
Wiatr:
8 km/h
Opady:
2.3 mm
T. odczuwalna:
10.5 °C

Mapa Stare Jabłonki