Przewodnik Sromowce Niżne

Sromowce Niżne to wieś turystyczna w dolinie Dunajca w Pieninach. Jest jedną ze starszych miejscowości w regionie, prawdopodobnie powstała w XIII wieku. Według legendy założyli ją jeńcy tatarscy. Podobno w 1282 roku został ufundowany pierwszy kościół jako wotum za uwolnienie z więzienia. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1323 roku, zanotowane zostało nawet nazwisko ówczesnego sołtysa. Od 1350 roku są dwie wioski: Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne. Wieś była częścią starostwa czorsztyńskiego, potem jej właścicielami był ród Drohojowskich. W 1513 roku zbudowano drewniany kościół pw. św. Katarzyny, był zniszczony w 1534 i1608 roku w powodziach, potem odbudowywany i przerabiany. Gotyckie wyposażenie świątyni przeniesiono do nowego kościoła (ostatnią mszą tu odprawioną była Pasterka w 1986 roku), obecnie mieści się tam galeria rzeźby i malarstwa. Leży na szlaku architektury drewnianej (region Podhalańsko-Pieniński).

 

W 1812 roku w dokumencie wymienione jest "myto mostowe w niższych Sromowcach". Od lat 30-tych XIX wieku następuje rozwój turystyki (trasa Czerwony Klasztor - Trzy Korony) oraz zaczynają się spływy tratwami przez przełom Dunajca. W latach 1907-1914 działało schronisko Oddziału Pienińskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Wincentego Pola. Dzisiejsze Schronisko Trzy Korony powstało w 1930 roku jako Schronisko Śląskie. Od 1934 roku funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec.

Obecnym symbolem wsi jest kładka rowerowo-piesza na Dunajcu, zbudowana w 2006 roku. Jest częścią Drogi Pienińskiej, którą prowadzą trasy piesze i rowerowe. Budowę drogi rozpoczęto w 1870 roku. Prowadzi ze Szczawnicy prawym brzegiem Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Liczy 9 km. Sama kładka też ma ciekawą historię. 17 maja 1914 roku rada gminna zdecydowała o rozpoczęciu starań o budowę mostu na Dunajcu, ale wybuchła I wojna światowa. Następna próba miała miejsce 27 lipca 1939 roku, ale wybuchłą II wojna światowa. Sprawa odżyła dopiero po wejściu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej. Zbudowana kładka jest tak wkomponowana w krajobraz, żeby nie zakłócać jego harmonii. Ma rozpiętość 90 m i należy do najdłuższych na świecie mostów podwieszonych o konstrukcji drewnianej (drewno świerkowe i modrzewiowe). W latach 2007-2008 powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków.

Ponieważ przez wieki wieś była enklawą odciętą od świata (ze względu na swoje położenie), powstały tutaj swoiste obrzędy i zwyczaje, odrębny folklor. Można się z nimi zapoznać na urządzanych w okresie letnim festynach ludowych.

Dynamiczny rozwój wsi i jej okolicy w ostatnich latach powoduje,że ciężko uwierzyć w taki fakt: pierwszy autobus PKS dotarł do Sromowców Niżnych w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Teraz jest to region bardzo przyjazny dla turystów.

Mapa Sromowce Niżne

Galeria zdjęć Sromowce Niżne

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl