Sopot Festival w Sopocie

To niezwykłe wydarzenie kulturalne i artystyczne, które odbywa się w Sopocie. Pierwotnie nosił nazwę Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Od 1992 roku nosi nazwę Sopot Festival.  Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Operze Leśnej w 1963 roku.  Pierwszym człowiekiem, który poprowadził festiwal i był  zarazem jego głównym konferansjerem był Lucjan Kydryński. Od pierwszych lat swego istnienia sopocki festiwal cieszył się sporą popularnością. Najpiękniejsze lata festiwali przypadają na okres między 1977 rokiem a 1980. Wtedy właśnie sopocki festiwal stał się głównym rywalem dla przeprowadzanego w podobnym terminie konkursu Eurowizji. Dofinansowany przez Telewizję Polską był zawsze realizowany z wielkim rozmachem i przepychem. Nie tylko pod względem dekoracji lecz także artystów, którzy swoją obecnością uświetniali całe przedsięwzięcie. W latach 1977-80 festiwal nosił miano Festiwalu Interwizji. Wtedy też w jego ramach przeprowadzano trzy konkursy. Wśród nich były konkurs Grand Prix, w którym brali udział przedstawiciele stacji telewizyjnych i oceniano w nim utwory, drugi to konkurs wytwórni fonograficznych Grand Prix du Disque,oceniano w nim głównie interpretację wykonywanych utworów. Ostatni z trzech konkursów to konkurs Piosenki Polskiej. W nim zagraniczni uczestnicy przedstawiali swoje aranżacje polskich utworów. Celem ostatniego konkursu było propagowanie polskiej piosenki za granicą. Nagrodą w tym konkursie był słynny Bursztynowy Słowik. Jeden z najbardziej emocjonujących festiwali odbył się w 1979 roku. Wtedy właśnie sopocką Operę Leśną odwiedził słynny zespół Boney M z zakazaną w ówczesnych czasach piosenką Rasputin.  By nie zaburzać przyjacielskich stosunków z Związkiem Radzieckim telewizja nie wyemitowała wykonania tego utworu. W roku 1981, 1982 i 1983 festiwal nie odbył się w związku z napięta sytuacją polityczną w kraju. Obawiano się nawet, że festiwal nigdy już nie zostanie wznowiony. Jednak w 1984 roku festiwal powrócił pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Piosenki. To właśnie w tym roku festiwal uświetniono występem Charles’a Aznavoura. W 1988 roku  impreza została zorganizowana z okazji 25- lecia pod nazwąSrebrny Jubileusz”. Z okazji tego wydarzenia festiwal poprowadziła Krystyna Loska z córką Grażyną Torbicką , natomiast u boku Lucjana Kydryńskiego stanął syn Marcin.

Niestety w kolejnym roku organizacja imprezy zawisła na włosku, jak się okazało nie było funduszy by sfinansować kolejny festiwal.  Pojawił się pomysł by pieniądze pochodziły z rąk prywatnych i mimo początkowych kontrowersji jakie wzbudził ten pomysł ostatecznie wyrażono na niego zgodę. Sopocki Festiwal stał się pierwszą tego typu imprezą na wschodzie Europy, która została sprywatyzowana. Od tego czasu dzięki hojności sponsorów festiwalowe szaleństwo ogarniało co roku całe miasto. Za sprawą dodatkowych imprez organizowanych w czasie imprezy  w Operze Leśnej.

Do roku 2004 głównym i jedynym organizatorem sopockiego festiwalu była Telewizja Polska, później prawo to przejęła prywatna telewizja TVN, która z kolei prawo do organizacji utraciła w 2009. Od 2012 roku organizatorem sopockich imprez muzycznych jest telewizja Polsat.

Ciekawostką jest fakt, że od 2006 roku wznowiono międzynarodowy charakter konkursu. W latach 2010 i 2011 festiwal nie odbył się ze względu na gruntowny remont i przebudowę Opery Leśnej.

W ciągu wielu lat istnienia festiwalu uświetniały go swoją osobą liczne gwiazdy zagraniczne wśród nich: Helena Vondrackova, Gloria Gaynor, Boney M, Bonnie Tyler, Francesco Napoli, Annie Lennox, The Kelly Family, Vaya Con Dios, Lionel Richie, Whitney Houston, Chris Rea, Zucchero, Gordon Haskell, Scorpions, Garou, Village People,  Elton John, Björk oraz Ricky Martin.

Sopot Festiwal odbywa się zazwyczaj w miesiącach wakacyjnych. Każdy kto zechce zasiąść w tym czasie na widowni Opery Leśnej zabierze do domu niesamowite wrażenia i wspomnienia.

Pogoda Sopot

Dzisiaj

24
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
26 °C

Galeria zdjęć Sopot

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Sopot

Wcale niemało jest miejscowości w naszym kraju, które cieszą się dużym uznaniem, renomą i popularnością. Są takie miejsca, do których wraca się co rok, mimo tego, że znamy je już na pamięć....