Grodzisko w Sopocie

To  niezwykłe Muzeum Archeologiczne, które jest Oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Grodzisko znajduje się w Sopocie przy ulicy Haffnera 63. To niesamowite miejsce stanowi skansen, który jest najstarszym zabytkiem Sopotu. Odwiedzając to miejsce cofamy się do średniowiecza, ponieważ to właśnie z tej epoki są eksponaty.  Podziwiać można tu zabudowania grodziska, do których należą chaty, bramy oraz palisady. Miejsce to powstało w celu propagowania i popularyzacji historii, a także ochrony zabytków i dóbr kultury. Wartym uwagi faktem jest, że co roku w miesiącach maj i czerwiec organizowane są tutaj imprezy oraz festyny archeologiczno-historyczne, a także bardzo ciekawe imprezy plenerowe, których głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież. Często prowadzone są tutaj lekcje historii.

Co ciekawe pierwsze badania archeologiczne na terenie obecnego skansenu prowadzone były już w 1885 roku przez Niemca, niejakiego Conwentza. Jego badania i prace poskutkowały tym, że miejsce wykopalisk zostało wykupione od miasta w pierwszych latach XX wieku.  Miejsce to zostało uznane za zabytek i zostało poddane ochronie. Prace badawcze na terenie skansenu prowadzone były także w latach 30-tych XX wieku, jednak wszystkie materiały i efekty tych prac przepadły bezpowrotnie w czasie II wojny światowej.  Kolejne prace prowadzono a latach 60-tych oraz 90-tych.

To co obecnie możemy podziwiać to zachowany gród, otoczony jest wałem przypominającym podkowę, która od strony morza jest otwarta. Prowadzone w tym miejscu liczne prace archeologiczne  dowiodły, że miały miejsce dwie fazy zasiedlenia grodziska. Między VIII a IX wiekiem istniała tam osada, której główne budowle stanowiły ziemianki, później zaś przebudowano ją na gród otoczony warownym wałem.  Jak podają źródła  istniejący gród był prawdopodobnie czymś w rodzaju grodu strażniczego. Jego przeznaczeniem było obserwowanie morza. Osada ta istniała do około X wieku. Wtedy właśnie powstał gród gdański. Jak ustalili archeolodzy prowadzący badania na terenie grodziska kilkukrotnie dochodziło tam do poważnych pożarów, po których gród zostawał odbudowany.  Archeolodzy prowadzili tam wykopaliska na szeroką skalę, dzięki nim udało się ustalić rozmieszczenie przestrzenne budynków na terenie osady. Ustalono, że wszystkie budynki czyli półziemianki i ziemianki umiejscowione były wzdłuż wału, a centrum osady czyli tzw. majdan pozostawał niezabudowany.

Co może wydać się szczególnie interesujące badacze ustalili także na podstawie wykonanych przez siebie prac czym trudnili się mieszkańcy nadmorskiego grodziska.  Głównym zajęciem mieszkańców było garncarstwo.  W wykopaliskach odkryto niezwykłe zabytki z zakresu ceramiki, oraz liczne przedmioty żelazne, ozdoby wykonane z kości a także z bursztynów. Tamtejsze kobiety także na szeroką skalę trudniły się tkactwem. Wśród męskich zajęć niezwykle popularne było kowalstwo. W trakcie badań znaleziono liczne narzędzia pracy, a także broń.  Niezwykle popularny w grodzisku był bursztyn. Ten łatwo dostępny na Pomorzu surowiec był często wykorzystywany do robienia ozdób i biżuterii. Co ciekawe służył także mieszkańcom do wymiany handlowej.

Zamieszkujący osadę ludzie hodowali bydło oraz trzodę chlewną, parali się także rybołówstwem, o czym świadczą znalezione ozdoby wykonane z kości zwierzęcych.

Dla każdego kogo interesuje historia wizyta w tym niezwykłym miejscu będzie chwilą pełną niezapomnianych i wspaniałych wrażeń.

Muzeum czynne jest codziennie prócz poniedziałków. W miesiącach od listopada do kwietnia otwarte jest między 10:00 a 16:00, a od maja do października  od 10:00 do 18:00Bilet normalny to koszt 8 zł, a ulgowy 6 zł.

Galeria zdjęć Sopot

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Sopot

Wcale niemało jest miejscowości w naszym kraju, które cieszą się dużym uznaniem, renomą i popularnością. Są takie miejsca, do których wraca się co rok, mimo tego, że znamy je już na pamięć....