Przewodnik Sokole-Kuźnica

Sokole-Kuźnica to wieś o charakterze wypoczynkowym, leżąca w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim. Należy do turystyczno-rolniczej gminy Koronowo.

Sama Sokole-Kuźnica nie jest miejscowością bogatą w zabytki i pozostałości kultury, dlatego też turystom odwiedzającym to miejsce szczególnie poleca się zawitanie do pobliskiego Koronowa, w którym to znajdują się m.in.: zespół poklasztorny cysterski, kościół Św. Andrzeja czy diabelski młyn.


Podobnie jak większość miejscowości i wsi w okolicach, Sokole-Kuźnica skupia się na turystyce i agroturystyce. Swym gościom oferuje nie tylko malownicze tereny położone nad okolicznymi jeziorami, w tym nad brzegami zasilanego nurtem Brdy Jeziora Koronowskiego, ale również zielone lasy Borów Tucholskich.

Jezioro Koronowskie stanowi część Zalewu Koronowskiego, będącego doskonałym miejscem na wakacyjne wypady. Długość linii brzegowej sięga 102 kilometrów. Akwen ze wszystkich stron otoczony jest lasami, co zachęca do uprawiania nie tylko turystyki wodnej, ale i pieszej czy rowerowej. Szczególnie polecane są oznakowane trasy, jak np. pieszy szlak turystyczny "Białego Węgla" o długości niespełna 30 kilometrów czy mierzący 77,5 kilometra szlak turystyczny "Jeziora Koronowskiego". Dla rowerzystów szczególnie atrakcyjne są: Regionalny szlak rowerowy oraz Międzynarodowa trasa rowerowa Euroroute, rozpoczynająca się we Francji, przebiegająca przez Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę aż do granicy z Rosją..

14 czerwca 1991 roku Zalew Koronowski stał się obszarem chronionego krajobrazu.

Do pozostałych rozrywek sportowych zalicza się uprawiane na szeroką skalę żeglarstwo oraz spływy kajakowe. Od 1928 roku odbywają się tutaj międzynarodowe spływy kajakowe, a od 1965 również spływy zimowe. Na wodach zalewu kursują aktualnie dwa statki pasażerskie.

W 2006 roku popularny ogólnopolski tygodnik "Wprost" sklasyfikował Zalew Koronowski na 7 miejscu rankingu pod względem atrakcyjności polskich jezior.

 

Poza sportami wodnymi skupionymi wokół akwenu wodnego, Sokole-Kuźnica to doskonałe miejsce dla amatorów zbierania grzybów, wędkowania oraz myślistwa. W okolicznych lasach spotkać można popularną w Polsce zwierzynę łowną - jelenie, sarny, dziki, bobry, zające i dzikie kaczki, a w wodach duże okazy pstrąga potokowego, pstrąga tęczowego, lipienia i troci jeziorowej oraz szczupaki, okonie i węgorze.

Amatorom obcowania z naturą z pewnością przypadną do gustu liczne pomniki przyrody rozsiane po rezerwacie przyrody Dolina Rzeki Brdy, który należy do Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Do takich pomników zalicza się m.in. dwie lipy drobnolistne o nazwie "Lipy Wyczółkowskiego" oraz dwa dęby szypułkowe o nazwach "Dąb Cesarski" i "Dąb Sulisławskiego".

W okolicy działają również szkółki jeździectwa i stadniny.

Osobom szukających innego rodzaju wrażeń poleca się udział w zorganizowanych zawodach paintballowych, polowaniach, jeździe quadami po okolicznych trasach czy nawet zapewniających niezapomniane przeżycia, lotach balonem.

Pogoda Sokole-Kuźnica

Dzisiaj

19
Wiatr:
14 km/h
Opady:
6.1 mm
T. odczuwalna:
22 °C

Mapa Sokole-Kuźnica

Okoliczne miejscowości