Przewodnik Sobótka

                  Sobótka jest miastem zlokalizowanym na terenie województwa dolnośląskiego. Jest częścią powiatu wrocławskiego i gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie, gdzie pełni jednocześnie funkcję jej siedziby. Sobótka usytuowana jest u podnóży Masywu Ślęży co bez wątpienia w dużym stopniu wpływa na jej atrakcyjność. Miasta znajduje się również nad wodami Czarnej Wody, będącej prawym dopływem Bystrzycy. Pierwsza informacje jakie pojawiają się na temat dolnośląskiej Sobótki pochodząca z 1148 roku, kiedy to w bulli Eugeniusza III miasto to wzmiankowane jest wówczas jako targowa osada. Na przestrzeni lat nazwa tej miejscowości wielokrotnie ulegała wielu zmianom, jednak obecne nazwa pod jaką funkcjonuje to miasto jest ściśle związana z jego dawnym targowym charakterem - targi odbywały się regularnie w soboty. Na terenie sobótki znajdują się pewne obiekty, które będąc na jej terenie z pewnością warto jest odwiedzić. Wiele budowli znajdujących się w Sobótce stanowi wartość zabytkową.

                Jednym z ważniejszych budynków, który wraz z innymi budowlami tworzy architekturę miasta, jest sanktuarium świętej Anny Samotrzeciej. W świątyni znajduje się przepiękna figura świętej Anny Samotrzeciej, z którą związana jest pewna legenda. Głosi ona mianowicie, iż figura przewieziona została w XII wieku przez żonę Piotra Włosta z Kijowa. Czas, o którym wspomina legenda, nie do końca jest jednak zgodny z pracami naukowymi, jakie zostały przeprowadzone przez historyków - jej powstanie określają oni na okres XIII/XIV wieku. Figura znajduje się obecnie w specjalnie zbudowanej dla niej kaplicy, która pełni funkcję prezbiterium. Święta Anna Samotrzecia wyrzeźbiona jest w drzewie lipowym i przedstawia styl rzeźby romańskiej z elementami sztuki gotyckiej. Kolejnym niezwykle ciekawym elementem, który stanowi wnętrza synagogi jest znajdujący się ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej, który jest darem z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu (nazwisko artysty, który namalował obraz jest niepoznane). Kolejną świątynią stanowiącą w Sobótce obiekt o wartości zabytkowej jest kościół świętego Jakuba Apostoła. Ta barokowa, ozdobiona gotyckimi elementami, budowla jest według przeprowadzonych tam badań archeologicznych trzecią jaka powstała w tym samym miejscu. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Świętego Jakuba, które powstanie szacuje się na rok około 1770.

            Na szczególną uwagę zasługują również pozostałe ołtarze boczne, które także zdobione są przez przepiękne elementy sztuki  sakralnej. Bardzo ciekawym obiektem, który stanowi w rejonie Sobótki (znajduje się w pobliskiej wsi Bedkowice) atrakcję turystyczną jest rezerwat archeologiczny, który obejmuje pochodzący z wczesnego średniowiecza zespół osadniczy. Obiekt stanowi cmentarzysko kurhanowego i grodziska. Sobótka usytuowana jest w okolicy Wrocławia, co bez wątpienia wpływa na atrakcyjność tego miasta. Wielokrotnie turyści chcący odwiedzić Wrocław trafiają właśnie do Sobótki, gdzie zdecydowanie łatwiej i przede wszystkim po niższych kosztach, mogą znaleźć miejsce noclegowe.

Pogoda Sobótka

Dzisiaj

1
Wiatr:
16 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-4.5 °C

Mapa Sobótka