Przewodnik Sejny

Sejny to liczące około 6 tysięcy mieszkańców miasto, położone w północno-wschodniej części województwa podlaskiego. Znajduje się na malowniczych terenach Pojezierza Wschodniosuwalskiego.

Historia Sejn sięga okolic XVI wieku. W 1522 roku król Zygmunt I Stary nadał tereny nad rzeką Sejną (dziś Marychą) dla hetmana wojsk królewskich Iwana Michałowicza Wiszniowieckiego. Zbudował on w tym miejscu dwór Sejny. W 1593 roku właścicielem ziem został Jerzy Grodziński, który założył Jurjewo. Ta nazwa jednak się nie przyjęła, a nazwą miasta zostało ostatecznie Sejny. W czasie potopu szwedzkiego miasto zostało spalone i zniszczone, a jego odbudowa zajęła kilkanaście lat.

 

Sejny to jedno z tzw. miast kresowych, w których panuje szeroko rozwinięta wielonarodowość i wielokulturowość. Do grup etnicznych zamieszkujących te tereny zalicza się m.in. Litwinów, Rosjan czy Białorusinów. Z tego powodu w Sejnach działa dziś Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Litewskim Językiem Nauczania oraz konsulat Republiki Litewskiej.

Do wartych uwagi zabytków w Sejnach należą:

  • układ urbanistyczny miasta z końca XVII wieku;

  • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, inaczej zwana „kościołem podominikańskim”. Kościół zbudowany został w latach 1610-1619 i ufundowany przez założyciela miasta – Jerzego Grodzńskiego. Większość obecnego wyposażenia, w tym ołtarzy i malowideł pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku;

  • Kaplica pod wezwaniem świętej Agaty z 1789 roku. W jej wnętrzu znajduje się pochodzący z połowy XVIII wieku obraz św. Agaty, a na dachu wykonana w drewnie lipowym w 1828 roku figura;

  • znajdująca się na cmentarzu katolickim kaplica grobowa rodziny Wolmerów z 1830 r.;

  • nowy cmentarz żydowski, założony w 1830 roku, na terenie którego zachowało się około piętnastu nagrobków (stary, założony prawdopodobnie w XVIII wieku, został zniszczony);

  • Biała Synagoga, której drewniany pierwowzór zbudowany został w latach 80. XVIII wieku;

  • murowany, neoklasycystyczny ratusz powstały w 1846 roku.

 

Dla osób szukających wrażeń kulturalnych, Sejny oferują bogatą listę imprez. Miejski Ośrodek Kultury organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych, Plener Rzeźbiarski czy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Baltic Satelid”. Z kolei Klasztor Podominikański w Sejnach, poza zwiedzaniem murów, oferuje również wszelkie wydarzenia artystyczne, w tym wystawy malarstwa i fotografii.

O sportowego ducha mieszkańców dba Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na ziemi sejneńskiej znajduje się wiele jezior, które kuszą swym pięknem nie tylko wielbicieli wypoczynku nad wodą, ale przede wszystkich miłośników wędkarstwa. Amatorów sportów z pewnością przyciągnie możliwość aktywnego wypoczynku na licznych pieszych i rowerowych trasach, a także spływy kajakowe.

W 2011 roku Sejny staną się gospodarzem Pierwszych Międzynarodowych Targów Turystycznych „Na Pograniczu”. Targi te są przedsięwzięciem prezentującym oferty turystyczne firm z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi, Ukrainy, Rosyjskiego Okręgu Kaliningradzkiego i Polski.

Mapa Sejny

Okoliczne miejscowości