Przewodnik Sałkowice

              Warmia i Mazury od dawna cieszą się zainteresowaniem turystów. Nie tylko ze względu na duża liczebność jezior, ale również na unikalne walory przyrodnicze. Jedna z miejscowości położonych na tych terenach są Sałkowice. Jest to wieś w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.To jedna z miejscowości o bogatej bazie noclegowej. Do pobliskich należą: Broniszewo, Zielonka Pasłęcka, Kamiennik Wielki, Sąpy, Raczki Elbląskie.
             

               Powiat leży na obszarze części Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej, Pobrzeża Staropruskiego i Równiny Warmińskiej. W Raczkach Elbląskich znajduje się najniższy punkt w Polsce, Wysoczyzna Elbląska, położona w bezpośrednim sąsiedztwie zalewu Wiślanego osiąga 197 m wysokości n p m . Przez powiat przebiegają śródlądowe drogi wodne, wśród nich Kanał Elbląski z unikalnymi pochylniami . Czynniki naturalne sprzyjają uprawianiu turystyki aktywnej. Zalew Wiślany stwarza dobre warunki do żeglarstwa. Wytyczone przez PTTK szlaki piesze i rowerowe ułatwiają zwiedzanie najatrakcyjniejszych miejsc. Unikalne walory Wysoczyzny Elbląskiej chroni Park Krajobrazowy Mimo położenia na przeciwległym krańcu Polski ma cechy obszaru górskiego, o czym świadczy choćby roślinność – żebrowiec górski, pióropusznik strusi oraz lilia złotogłów. Faunę reprezentują jeleń, popielica, jenot, orzeł bielik, trzmielojad, żuraw, orlik krzykliwy i inne bardziej pospolite gatunki. Najwyższym punktem jest Góra Srebrna (197 m n.p.m.), występują liczne potoki. Odwiedzając park warto też wybrać się też do barokowego pałacu w Kadynach – Ostrogóra.
             

               Sałkowice to miejscowość położona w gminie Pasłęk. Jest to miejsce niezwykłe, ponieważ łączy w sobie walory historyczne, a co za tym idzie edukacyjne oraz piękno przyrody. Ciekawostką na temat tego miejsca może być fakt, że: podziemia zamku w Pasłęku znajdują się na liście prawdopodobnych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty. Do dziś nie zostały dokładnie spenetrowane. Czy wiedzieliście, że taksówkarze z Pasłęka byli inspiracją do nakręcenia filmu "Wielki Szu" reżyserii Sylwestra Chęcińskiego?  Niewielu wie, że w okolicach Pasłęka miasto zwane jest także Paryżem Północy.
              Letni wypoczynek? Tylko na Warmii i Mazurach! Nocleg zapewni nam wspomniana wcześniej spora baza noclegowa. W Sałkowicach i miejscowościach sąsiednich znajdują się hotele, pensjonaty i innego rodzaju noclegi, które są dostosowane do potrzeb turystów. Kiedy mamy już zapewniony dach nad głową.. Czy jest tam co zwiedzać? Tak! Począwszy od opisanego Pasłęka, po Ostrogórę czy stolice województwa Elbląg. Liczne zabytki, starówki miast przyciągną uwagę najbardziej marudnych. Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek.. Stworzone są liczne szlaki rowerowe, by móc zwiedzać okolice. Czyste powietrze i wolność o zgiełku miast, są zaletą, która przyciąga i pozwala zostać na dłużej. Sałkowice to mała miejscowość, ale w tym tkwi jej siła, ponieważ nie jest obleganym, spopularyzowanym ośrodkiem wypoczynkowym.

Pogoda Sałkowice

Dzisiaj

19
Wiatr:
6 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
24 °C

Mapa Sałkowice