Przewodnik Ruciane-Nida

               Ruciane-Nida to miasto położone w jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, w województwie warmińsko – mazurskim, nad dwoma jeziorami: Nidzkim i Guzianka Wielka. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej o tej samej nazwie. Obecnie jest to miejscowość o charakterze wypoczynkowo – turystycznym, licząca około 5 tysięcy mieszkańców.

               Historia osad na terenie dzisiejszego miasta sięga XIV wieku, choć pierwsze wzmianki pochodzą z wieku XVII. Założycielem i zasadźcą miasta był w roku 1502 Jakub Rataj. W II połowie XVII wieku znajdował się tu młyn, a mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem. Najintensywniejszy rozkwit i rozwój nastąpił w XIX wieku, kiedy to miał miejsce prawdziwym boom komunikacyjny. Wybudowane zostały liczne drogi łączące miasto z okolicznymi miejscowościami oraz linia kolejowa. W czasie II wojny światowej rozwój miasta został zahamowany, a zniszczenia, jakich dokonano sprawiły, iż trzeba było lat na odbudowę i modernizację dotychczasowych zabytków.
Ruciane-Nida prawa miejskie otrzymało długo po zakończeniu II wojny światowej, 1 stycznia 1966 roku, w wyniku połączenia kilku miejscowości: Ruciane, Nida, Woli Ratajowej oraz Guzianki. W 1956 roku w mieście powstał Zakład Płyt Pilśniowych i Wiórowych, stanowiący na tamte czasy jeden z najnowocześniejszych obiektów. Spowodował on wzrost znaczenia ekonomicznego miasta i napływ inwestycji. Niestety po niespełna 40 latach działalności, w 1995 roku zakład ogłosił upadłość.

Głównymi, wartymi odwiedzenia i zobaczenia atrakcjami miasta i jego okolic są:
·    Zbudowany w 1910 roku ewangelicki Kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej, od 1962 roku siedziba parafii o tej samej nazwie.
·    Dwa schrony bojowe z początku XX wieku
·    Wybudowana w roku 1879, licząca około 44 metrów długości komorowa śluza Guzianka, początkowo drewniana, zmodernizowana w 1899 roku.
·    Osada kulturowa w Kadzidłowie, do której należą m.in.: pochodząca z XIX wieku pocieniowa chałupa oraz spichlerzyk pocieniowy wraz z rosyjską sauną – banią.

               W okresie wakacyjnym w Rucianem funkcjonuje najbardziej na południe wysunięta przystań Żeglugi Mazurskiej. Przystań ta rokrocznie przyciąga zwolenników uprawiania sportów wodnych i żeglarstwa z terenu całego kraju.
Jezioro Nidzkie, nad którym położone jest miasto, wchodzi w skład rezerwatu przyrody. Jego rozległa powierzchnia ma, w zależności od źródła informacji, od 1720 do nawet 1830 hektarów, a średnia głębokość wynosi około 7 metrów. Drugie z sąsiadujących jezior to Gudzianka Wielka, polodowcowe jezioro o powierzchni około 65 hektarów.
Ponadto swoim gościom Ruciane-Nida oferuje doskonale przygotowaną bazę noclegową i gastronomiczną oraz liczne trasy piesze i rowerowe, zlokalizowane w okolicach miasta. Przykładem mogą być trasy obejmujące pętle wokół jeziora Nidzkiego i Bełdany. Jako że tereny leśne zajmują około 70% powierzchni gminy, jest to doskonałe miejsce do relaksu i odpoczynku od zgiełku wielkich miast.

Głównym ośrodkiem kulturalnym, organizującym liczne imprezy lokalne jest mający swoją siedzibę w mieście Dom Kultury. Jedną z takich imprez jest np. piknik historyczny "Wehikuł Czasu".

Mapa Ruciane-Nida

Galeria zdjęć Ruciane-Nida

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl