Przewodnik Radziejów

Miasto położone w południowej części Kujaw. Nazwa miasta według legendy wywodzi się z czasów biblijnych, gdy Adam i Ewa po wygnaniu z raju tułali się po ziemi, aż zmęczeni usiedli na wzgórzu, Adam rzekł do Ewy: „radź co mam robić”, na pamiątkę tej rozmowy powstał Radziejów. Nieco młodsze przekazy mówią o zjazdach sejmików kujawskich właśnie w Radziejowie, więc rad, narad i wieców do w mieście nie brakowało. Patronem miasta jest Jan Chrzciciel.

 

W 1142 r. żona Bolesława Krzywoustego, Salomea przekazał osadę klasztorowi w Mogilnie i ten dokument jest pierwszą pisemną wzmianką o istnieniu miejscowości. W 1252 r. z rąk Kazimierza – księcia kujawsko-łęczyckiego Radziejów otrzymuje prawa miejskie. Z dokumentów źródłowych wynika, że miasto w tamtych czasach miało zabudowę drewnianą, oprócz mieszkań w mieście znajdowały się warsztaty rzemieślnicze, gmachy urzędowe i karczma. W 1720 r. powstaje pierwsza w mieście szkoła, prowadzący ją zakon Pijarów kształcił przyszłych duchownych i kadrę do urzędów świeckich. Szkoła zakończyła działalność w 1819 r., wraz z przeniesieniem zakonu do Włocławka.

 

Powstania narodowe nie wywarły wielkiego wpływu na miasto i okolice, w 1863 r., podczas Powstania Styczniowego miejscowa szlachta nie angażowała się w działania zbrojne, nieco inną postawę przyjęli okoliczni chłopi i zwykli mieszkańcy pobliskich miasteczek, którzy nie zważając na marne uzbrojenie, tłumnie zasilali powstańcze oddziały. W wyniku represji po upadku powstania Radziejów utracił prawa miejskie, które ponownie odzyskał w 1919 r. Brutalnie z mieszkańcami miasta i okolic obeszli się hitlerowscy okupanci. Wielu Radziejowian zostało rozstrzelanych, aresztowanych i umieszczonych w obozach pracy lub wywiezionych w głąb Rzeszy, jako przymusowi robotnicy. Obecny Radziejów to powiatowe miasto w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Drewniana zabudowa narażała miasto na pożary i dlatego do naszych czasów przetrwały zabytki nieco młodsze –murowane. Historia kościoła Wniebowzięcia NMP zaczyna się w roku 1331, w XVI w został przebudowany w stylu barokowym i neogotyckim. również w 1331 r. Władysław Łokietek ufundował klasztor i kościół ojcom franciszkanom. Świątynia uległa zniszczeniu w czasie pożarów i została przebudowana. Z tego powodu zawiera elementy z różnych stylów. Ratusz z radziejowskiego rynku został wybudowany w 1826 r., ale jego poprzednik stał tam już w 1609 r. Na pewno unikalnym zabytkiem jest drewniany wiatrak, prawdopodobnie z 1765 r.

 

Dzisiaj w mieście działa wiele stowarzyszeń kulturalnych, krzewiących kaszubskie tradycje. Miasto choć przed wiekami często gościło posłów do kujawskiego sejmiku, obecnie mimo ciekawej historii i unikatowych zabytków rzadko gości turystów. Baza noclegowa w mieście to zaledwie jeden hotel z piętnastoma pokojami, nieco lepiej prezentuje się oferta gastronomiczna. Jednak to stare kujawskie miasto można odwiedzić przy okazji wizyty w Ciechocinku, Włocławku lub Inowrocławiu. Z tych miejscowości można dotrzeć do Radziejowa autobusami PKS lub własnym samochodem.  

Mapa Radziejów

Okoliczne miejscowości