Przewodnik Rabka-Zdrój

Miejscowość znana z walorów uzdrowiskowych. Miasto – siedziba władz miejsko gminnych, położone u ujścia trzech górskich potoków do Raby. Pierwsza wzmianka o miasteczku pochodzi od Jana Długosza, który w kronikach przytacza dokument Bolesława Wstydliwego „Sal In Rabschyca”. Najwyraźniej już wtedy były znane walory lecznicze rabczańskich solanek. Na początku solanki wykorzystywał zakon Cystersów, natomiast w II połowie XIX wieku solanki zostały przebadane, a ich właściwości lecznicze wysoko ocenione. Duże stężenie w rabczańskich solankach minerałów jodu i bromu oraz doskonały mikroklimat doskonale wspomagają leczenie schorzeń układu oddechowego i krążenia, zwłaszcza u dzieci. Dzięki tym walorom już w 1864 r. powstał w Rabce zakład kąpielowo-leczniczy, a kilka lat później sanatorium dziecięce. Od tego czasu uzdrowisko działało nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. W wyniku działań wojennych tężnie zostały zniszczone, a zanieczyszczone ujęcia wód solankowych na pewien czas uniemożliwiły korzystanie z dobrodziejstw rabczańskich solanek. W wyniku działań wojennych ucierpiało nie tylko uzdrowisko w Rabce, ze zdrowiem społeczeństwa też nie było najlepiej. Dlatego ówczesne władze już w 1947 r., po nacjonalizacji uzdrowiska, organizują w nim ośrodek leczenia gruźlicy, która w ówczesnym czasie dziesiątkowała zwłaszcza młodych ludzi. W latach 60. XX w., gdy gruźlica została opanowana do Rabki wróciły dzieci z dolegliwościami astmy i górnych dróg oddechowych. Obecnie w mieście działa wiele domów sanatoryjnych i ośrodków wczasowych, a mali kuracjusze i turyści korzystają z nowoczesnej tężni solankowej i pijalni wód. Obecnie uzdrowiskami w Rabce zarządza jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa – Uzdrowisko Rabka S.A. zarządem spółki objęte są sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Uzdrowiska w Rabce przyniosły ulgę w cierpieniu wielu dzieciom, dlatego kapituła Orderu Uśmiechu uhonorowała Rabkę tytułem „Miasta Dzieci Świata”

Solanki to nie jedyna atrakcja Rabki. Okazała 300-letnia sosna rosnąca naprzeciw cmentarza, stare dęby i lity znajdujące się w pobliżu muzeum im Wł. Orkana, dąb rosnący na terenie rabczańskiego rynku i lipy obok kościoła św. Krzyża to drzewa – pomniki przyrody na terenie Rabki.

W okolicach miasta przygotowano trasy do narciarstwa biegowego, które w porze letniej służą jako ścieżki spacerowe. Trasy rozpoczynają się w Rabczańskim Parku Zdrojowym, gdzie na dużej tablicy umieszczono szczegółową mapę wszystkich tras. Miłośników pieszych wędrówek zachęcam do dowiedzenia górujących nad Rabką, Gorców i znajdującego się w tym górskim masywie Gorczańskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1311m n.p.m.). Prabory Karpackie z unikalną roślinnością alpejską i subalpejską unikalne krzewy, szarotka zwana krokusem i wiele innych roślin oraz siedliska drapieżnych i łownych ptaków – Orzeł Przedni, Jastrząb, Myszołów, Sowa to tylko niektóre ptaki występujące na tym terenie tworzą unikalny ekosystem. Aby dobrze poznać teren i miejscową roślinność, turystom i mieszkańcom Rabki proponuje się spacery po specjalnych ścieżkach edukacyjnych. Leśno Ścieżka oprócz informacji o roślinności i występujących na tym terenie zwierzętach posiada wydzielone strefy do rozpalenia ogniska lub grillowania.

W GPN jest wytyczonych aż osiem ścieżek spacerowych. W tych miejscach o rozpalaniu ogniska nie ma mowy. Na specjalnych tablicach (na początku każdej ścieżki) szczegółowo opisano występującą roślinność, a mapa wskazuje właściwy kierunek marszu. Ścieżki poruszają różne tematy, od historii osadnictwa i zmianach poczynionych przez człowieka na tych terenach – ścieżka Na Turbaczyk. O historii parku Podworskiego i górze Chabówce dowie się uczestnik marszu ścieżką Z Poręby Wielkiej. Ścieżek edukacyjnych w GPN jest osiem, wszystkie są ciekawe i godne polecenia, jeżeli ktoś dysponuje czasem to powinien zwiedzić wszystkie.

Z zabytków na uwagę zasługują zachowane w dobrym stanie budowle drewniane. Barokowy kościół p.w. św. Marii Magdaleny z 1606 r. to perła architektury drewnianej. Obecnie w kościele mieści się muzeum etnograficzne im Władysława Orkana, którego eksponaty przedstawiają bogactwo kultury góralskiej. Nieco skromniej prezentuje się kościół św. Krzyża – styl góralski, barokowe wnętrze z zabytkowymi organami, zbudowany w 1757r. Najmłodszym zabytkiem architektury drewnianej jest zbudowana z bali na początku XX w. organistówka.

Dwa kilometry od Rabki leży Chabówka. W tej niewielkiej miejscowości na terenie dawnej parowozowni zgromadzono eksponaty do Skansenu Taboru Kolejowego. Najstarszym eksponatem w muzeum na torach jest zbudowany w niemieckiej fabryce Schwartzkopffa parowóz Tendrzag TKb z 1878 r. Pracownicy Skansenu doskonale znają technologie stosowane w produkcji parowozów i lokomotyw, dzięki temu przywrócili do używalności wiele muzealnych eksponatów, więc odwiedzający Skansen turyści mogą nie tylko obejrzeć eksponaty, ale również przejechać się w zabytkowych wagonach ciągniętych przez parowóz.

„Rabcio” to nazwa Państwowego Teatru Lalek, założony w 1949 r. z myślą o dzieciach przebywających w Rabce na kuracji leczniczej. Pierwszym przedstawieniem była baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Na początku działał jako placówka amatorska, z czasem, teatr otrzymał własną siedzibę i dziś działa profesjonalnie. Nadal w swym repertuarze ma przedstawienia dla dzieci i co ważne, dysponuje własnym autokarem, więc może dowieść na spektakl małych widzów.

Skate Park został przygotowany z myślą o miłośnikach jazdy na łyżworolkach i deskorolkach. Na specjalnie przygotowanych elementach (z atestem rzeczoznawców…) mogą oni doskonalić swoje umiejętności i dać upust zgromadzonej w młodym ciele energii i to bez obawy, że przypadkowej osobie zrobią krzywdę.

Rabka to miejscowość uzdrowiskowa, w której przebywają dzieci z mniej lub bardziej uciążliwymi dolegliwościami. I właśnie z myślą o dzieciach zorganizowano w mieście Rodzinny Park Rozrywki tzw. Rabkoland – jest to nowoczesne wesołe miasteczko z karuzelami, diabelskim młynem oraz tor mini motocykli i wiele innych atrakcji. Miasto „uśmiechu dzieci” – godne polecenia.

Mapa Rabka-Zdrój

Galeria zdjęć Rabka-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl