Przewodnik Pyzówka

Pyzówka to mała wioska leżąca w powiecie nowotarskim. Leży na wysokości 700 m. n.p.m. 20 km od Zakopanego i 10 od Nowego Targu. Jak niemal każda górska miejscowość Pyzówka zaprasza w swe progi turystów przez cały rok. Miejscowość położone w pobliżu znanych kurortów jak np. Zakopane czy Bukowina Tatrzańska oferuje turystom przede wszystkim noclegi, regionalną kuchnię, liczne w okolicy tereny spacerowe w czasie letniego pobytu i trasy narciarskie w zimy, a także bajanie przy ognisku lub kominku w licznych domach wypoczynkowych.

Dogodny dojazd regularnymi liniami autobusowymi oraz koleją do Zakopanego, Nowego Targu i innych bardziej znanych górskich miejscowości, stosunkowo niskie ceny noclegów i wyżywienia oraz bardzo łagodny mikroklimat czynią z Pyzówki atrakcyjną miejscowość turystyczną i bazę wypadową na okoliczne szlaki, gdzie można się zapoznać z różnymi w tym regionie kulturami i grupami etnicznymi zamieszkującymi tereny Podhala Gorców i Pienin.

Sama miejscowość oferuje turystom szlaki spacerowe, z których można podziwiać szczyty Tatr i Gorców. W zależności od pory roku, zbierać grzyby, jagody czy maliny. Szkolne boisko, z częścią trawiastą i asfaltową służy miejscowym uczniom i turystom do gier zespołowych. Jedne szlaki biorą początek w Pyzówce, inne przez wieś przechodzą. Niebieski szlak rozpoczyna się właśnie w tej podhalańskiej wsi i prowadzi przez Żeleźnicę do Babiej Góry. Z miejscowości leżących na tym szlaku warto odwiedzić Ludzimierz, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej – Królowej Podhala. Na szlaku turystycznym prowadzącym z Pyzówki znajdziemy Sieniawę, w której możemy podziwiać zbudowany z drewna jodłowego kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego (1740, który otaczają stare lipy – pomniki przyrody. Wewnątrz kościoła warto obejrzeć barokowe ołtarze, stacje drogi krzyżowej i ambonę. W tej samej miejscowości możemy podziwiać zespół dworsko-parkowy z XVII, w skład którego wchodzą: kapliczka, dwór murowano - drewniany, spichlerz i park. Klikuszowa, to kolejna miejscowość połączona z Pyzówką szlakiem turystycznym. Wieś leżąca u podnóża Turbacza, najwyższego szczytu Gorców jest kojarzona z kopalnią odkrywkową budulca drogowego, ale turystom warto polecić zbudowany w 1885 r. kościół parafialny pw. św. Marcina.  

Zima to czas białego szaleństwa, w samej Pyzówce z oświetlonego wyciągu narciarskiego (ok. 200 m) korzystają dzieci i mniej zaawansowani narciarze. Bardziej wprawieni w szusowaniu na deskach, po krótkiej zaprawie na łagodnym stoku Pyzówki mogą przejechać busem w okolice Nowego Targu i skorzystać z tamtejszych licznych tras przygotowanych z myślą o bardziej wprawionych narciarzach. Dla turystów pozostałych na miejscu gazdowie przygotowują kuligi z pochodniami i ogniska z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek.

Niezależnie od pory roku, turysta przyjeżdżający do Pyzówki na pewno nie będzie się nudził. Właściciele ośrodków wypoczynkowych organizują dla swoich gości atrakcyjne programy pobytu, a kapela Śwagry, swym śpiewem uatrakcyjni długie zimowe wieczory i parne letnie noce.

Pogoda Pyzówka

Dzisiaj

22
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
27.5 °C

Mapa Pyzówka