Przewodnik Puszczykowo

               Trudno sobie wyobrazić miasto, które liczy ponad 9 000 mieszkańców i nie ma żadnego zakładu przemysłowego. Około 50% powierzchni miasta stanowią lasy. Chociaż nazwa miejscowości pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1387 roku, prawa miejskie uzyskało dopiero w 1962 roku. Przez wieki miejscowość należała do poznańskiej kapituły i była dobrze zarządzana. Dziś jest tu 19 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Miasto ma sieć wodociągową, kanalizacyjną i gazową. Jest rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. Zabudowa ma charakter willowy, wiele domów zbudowano w XIX i na początku XX wieku. W latach 70-tych XX wieku zbudowano nowoczesny szpital (dwa 11-kondygnacyjne budynki, 40-metrowy komin i zaplecze gospodarcze). Od 1856 roku ma połączenie kolejowe. Ale cały czas pozostaje "podpoznańską perełką" i "miastem ogrodem". Ma charakter rekreacyjno-turystyczny z walorami klimatycznymi. Otoczenie miasta stanowi Wielkopolski Park Narodowy. Położone jest nad Wartą.

Trudno uwierzyć, że takie miejsce istnieje kilkanaście kilometrów od centrum Poznania, przy trasie kolejowej w kierunku Wrocławia. To Puszczykowo. Poznaniacy chętnie spędzają tu dni wolne już od połowy XIX wieku. W okresie międzywojennym z poznańskiego Dworca Letniego (osobny budynek dworcowy z peronem obok stacji Poznań Główny przy ulicy Dworcowej, aktualnie widać koniec remontu) pociągi jeździły co 10 minut po dodatkowym torze, żeby nie hamować ruchu dalekobieżnego. Do dziś miasto ma dwie stacje kolejowe: Puszczykowo (zabytkowy) i Puszczykówko (zbudowano budynek stacji w 1911 roku, obecnie został odnowiony). Od lat 50-tych XX wieku z przystani przy moście św. Rocha w Poznaniu odbywają się rejsy, najpierw parostatkami, potem kursował statek wycieczkowy.

Jedną z atrakcji Puszczykowa jest Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Mieści się w domu rodzinnym Fiedlerów. Jest to willa zbudowana w 1926 roku, kupiona przez Arkadego Fiedlera w 1946 roku. Od 1973 roku trwały prace adaptacyjne, żeby właściwie wyeksponować przywiezione z licznych egzotycznych podróży pamiątki. Od 1991 roku muzeum nie otrzymuje żadnych subwencji, jest na "własnym utrzymaniu". Oprócz pamiątek z podróży są eksponaty z czasów II wojny światowej (Dywizjon 303), trwała wystawa Tajemniczy Świat Indian, kolekcja książek Arkadego Fiedlera i stare zdjęcia z różnych stron świata. Jednych zainteresują pamiątki historyczne, innych takie trofea jak ludzkie głowy. Willa otoczona jest Ogrodem Tolerancji, gdzie można zobaczyć modele rzeźb i ważnych obiektów. Są tu kopia piramidy Cheopsa w skali 1:23, model Santa Marii Krzysztofa Kolumba czy kamienny kalendarz Azteków  w formie dysku.

Zmotoryzowanym warto polecić Trasę kórnicką, która liczy około 80 km i oznakowana jest zgodnie ze standardami Unii Europejskiej (sześciokątne tablice z sylwetką kórnickiego zamku). Prowadzi z Poznania przez Kórnik, Rogalin, Puszczykowo, Wielkopolski Park Narodowy i Szreniawę do Poznania. Wiele organizacji turystycznych organizuje tu imprezy otwarte i za niewielką opłatą dostosowane poziomem do zaawansowanych lub niedzielnych turystów.

Mapa Puszczykowo

Galeria zdjęć Puszczykowo

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl