Przewodnik Purda

               Purda to niewielka wieś administracyjnie przynależąca do województwa warmińsko - mazurskiego, leżąca około 15 kilometrów od Olsztyna. Według ostatnich danych liczy około 1200 stałych mieszkańców i jest obecnie siedzibą gminy wiejskiej o tej samej nazwie.
               Historia Purdy sięga już XIV wieku, kiedy to w 1384 roku wieś została założona przez kapitułę warmińską. W ciągu swojej historii kilkakrotnie niszczona, głównie w wyniku starć zbrojnych na terenie naszego kraju. W 1863 roku miejscowi chłopi udzielali pomocy i schronienia polskim powstańcom i podobnie jak w przypadku wielu innych pobliskich miejscowości, w okresie XIX wieku większość mieszkańców stanowili Niemcy. Dlatego też w plebiscycie z 1920 roku za przystąpieniem do Polski opowiedziała się zdecydowana mniejszość i Purda pozostała w granicach naszych dzisiejszych sąsiadów. W latach II wojny światowej we wsi znajdował się obóz jeńców polskich, rosyjskich i francuskich. Po wojnie, w 1945 roku wieś wróciła do Polski.

Do najciekawszych i wartych odwiedzenia miejsc oraz zabytków w Purdzie i okolicach, w tym na terenie gminy, z pewnością należy zaliczyć:
·    Wybudowany w 1500 Kościół św. Michała, obecnie siedziba parafii. Do kościoła należy drewniana wieża kościelna z 1817 roku. W jego wnętrzu znajdują się barokowy ołtarz główny i ołtarze boczne z XVIII wieku, ławki z końca XVI wieku (1586 roku) oraz rzeźby świętych z XVII (Mikołaja, Wawrzyńca, Rocha i Sebastiana).
·    Liczne domy z przełomu wieku XIX i XX.
·    3 kapliczki przydrożne z XIX wieku.

Wieś jest nastawiona głównie na turystykę. Gości przyciąga tutaj stosunkowo niewielka liczba zakładów przemysłowych oraz czyste powietrze. Wszyscy, którzy zdecydują się na wypoczynek i relaks w tych okolicach liczyć mogą na doskonale przygotowaną bazę noclegową, głównie agroturystyczną oraz cudowną atmosferę mazurskiego spokoju, którego wielu tak brakuje w zagonionym życiu w mieście.

          W okolicy wsi przebiega kilka tras rowerowych (w tym m.in. liczący 25 kilometrów czarny szlak z Olsztyna do wsi Rusek Wielki) oraz pieszych. Ze względu na prowadzone stadniny bez problem można uprawiać coraz popularniejszą w naszym kraju turystykę konną oraz korzystać z dóbr pobliskich jezior. Raj dla siebie znajdą tu zwłaszcza wielbiciele sportów wodnych, wędkarstwa i kajakarstwa. Zwłaszcza ci ostatni z pewnością będą zadowoleni, gdyż przez gminę przebiegają liczne szlaki kajakarskie, w tym np. szlak Linowska Struga. Przez okolicę prowadzi Trakt Biskupi w Bałdach.
Do obszaru gminy Purda należą rezerwaty „Jezioro Kośno” oraz częściowo rezerwat „Las Warmiński”, w którym napotkać można rzadkich przedstawicieli fauny takich jak: wydra europejska, łasica, borsuk, jeleń europejski, wilk, popielica czy nietoperze.

          Rokrocznie w gminie odbywają się liczne imprezy kulturalne, głównie o charakterze lokalnym. Wśród nich wymienić można: nawiązujący do dawnych tradycji uroczystego witania biskupa Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy w Bałdach, noc św. Jana w Klębarku Wielkim czy Lato z Gimem w Nowej Kaletce.

Mapa Purda