Przewodnik Przemyśl

“Trzy karczmy, bram czterech ułomki, klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki “ tak w Monachomachii pisał o Przemyślu Ignacy Krasicki. Chociaż od powstania tego dzieła minęło już kilka wieków, miasto to do dziś zachowuje swój urok. Przemyśl położony jest w środkowo- wschodniej części województwa podkarpackiego i jedynie 14 kilometrów dzieli go od granicy z Ukrainą. Miasto liczy sobie obecnie ponad 62 tys. mieszkańców i tak jak za czasów Krasickiego, tak i teraz oferuje swoim gościom wiele atrakcji.

Budownictwo sakralne jest niejako wizytówką miasta. Już w obrębie samego starego miasta można odwiedzić kilkanaście kościołów, w tym dwie archikatedry reprezentujące różne wyznania- kościół rzymskokatolicki oraz kościół obrządku bizantyjsko- ukraińskiego. Również Kopiec Tatarski, zwany kopcem Przemysława (od legendarnego imienia założyciela Przemyśla), znany był jako miejsce składania czci bogom słowiańskim.

Burzliwa historia miasta pozostawiła po sobie wiele pamiątek, jedną z nich jest Zamek Kazimierzowski będący niewątpliwie symbolem Przemyśla. Warto również zobaczyć Bramę Sanocką Dolną będącą pozostałością fortyfikacji z czasów końca XIX w. Bunkry Linii Mołotowa, które znajdują sią niedaleko miasta oraz cmentarz żołnierzy Niemieckich, to pozostałości po II Wojnie światowej. Dla wielbicieli muzeów ważnym punktem do odwiedzenia jest Muzeum Dzwonów i Zegarów, w którym również można udać się na wieżę z panoramą miasta.

Niegdyś Przemyśl był miastem kosmopolitycznym, zamieszkiwali go Polacy, Ukraińcy i Żydzi mieszkający ze sobą w zgodzie. Dziś miasto utraciło ten charakter, jednak o tym czasie przypominają takie miejsca jak chociażby synagogi oraz cmentarze żydowskie.

Przemyśl to niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia. Dla turystów odwiedzających to miasto latem, oprócz licznych zabytków ważnym punktem programu powinna być wycieczka na słynne przemyskie lody.

прокат авто Пшемысль

Mapa Przemyśl

Galeria zdjęć Przemyśl

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl